sala sacrum

Wystawa stała „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”

Pierwsza historyczno-artystyczna wystawa stała Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, dedykowana i promująca gotycko-renesansowy zamek nad Korzeniówką, będący od 1975 r. miejscem ekspozycji muzealnych zbiorów.

Wystawa zrealizowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wystawa zlokalizowana w najstarszej, północnej części zamku, sięgającej proweniencją drugiej połowy XV wieku. Jej wnętrza, zdobione wczesnorenesansowymi stropami belkowo-kasetonowymi i odtworzonym na potrzeby ekspozycji pawimentem –  zgodnie z zachowanymi w zbiorach szydłowieckiego muzeum wczesnorenesansowymi płytkami posadzkowymi, stały się szczególną scenerią dla opowieści o zamku z czasów świetności (XVI-XVIII w.), przedstawionej w kontekście fundacji jego dawnych właścicieli – znaczących niegdyś rodów, Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Niewiele pozostało śladów po chlubnej przeszłości niezwykłego obiektu. Historia obeszła się z nim bez skrupułów. Z nielicznie zachowanych do naszych czasów fundacji dla zamku i Szydłowca na wystawie udało się jednak zgromadzić wiele cennych obiektów. Wyjątkowe miejsce zajmują późnogotyckie rzeźby ufundowane przez Szydłowieckich – Święta Barbara oraz Święta Anna Samotrzeć z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, czy późnogotycka chrzcielnica z 1511 roku – z  fary pod wezwaniem św. Zygmunta w Szydłowcu (użyczenia).

Szczególne znaczenie dla wiedzy o zamku mają eksponaty należące do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – bezcenne dokumenty z XVI, XVII i XVIII wieku, fragmenty kafli piecowych, posadzkowych, czy kamieniarka i detale architektoniczne z dawnego zamku.

Muzyka z epoki, głos narratora, filmy o historii zamku i fundacjach dla szydłowieckiej fary, hologramy i gry multimedialne, portrety dawnych włodarzy zamku i miasta, gra świateł – to istotny kontekst ekspozycji, w którym zwiedzający poznaje dzieje niezwykłej rezydencji nad Korzeniówką i zasługi jej kolejnych właścicieli dla rozwoju i upiększenia zamku.

Wystawa szczególnie polecana dla rodzin i indywidualnie zwiedzających. Grupy prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu zwiedzania, w celu zapewniania komfortu percepcji ekspozycji.

Koncepcja: Aneta I. Oborny
Scenariusz, kurator: Monika Sadura
Współpraca: Adam Miernik
Aranżacja: DS Studio Damian Szulc
Realizacja techniczna: Group AV