Wystawa on-line

Wystawa on-line Z etnoświata Chopina

Wystawa on-line Z etnoświata Chopina. W audiosferze wczesnej młodości Chopina – polskie ludowe instrumenty muzyczne XVII-XXI wieku przygotowana została w ramach międzynarodowego projektu „Chopin Forever”, towarzyszącemu XVIII Konkursowi Chopinowskiemu.

Wystawa opowiada o instrumentach muzycznych, z których brzemieniem Fryderyk Chopin mógł zapoznać się w młodości, a które stały się dla niego niewyczerpanym źródłem muzycznej inspiracji. Przedstawione instrumenty pochodzą z kolekcji Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

WIELKOPOLSKI FOLKLOR MUZYCZNY

Najważniejsze w zaprezentowanej kolekcji, w kontekście wpływu na wrażliwość muzyczną artysty, są XIX-wieczne instrumenty charakterystyczne dla Wielkopolski. Chopin związany był z tym regionem, dzięki swojej matce, Tekli z Krzyżanowskich i jej rodzinie. W czasie licznych podróży odwiedzał Poznań (pierwszy raz w 1828 r.), pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie (gdzie powstało Trio g-mol op. 8), a także Kalisz i Ostrów Wielkopolski. Wraz z Adamem Helbichem uczestniczył trzydniowym w weselu w Żychlinie. Natomiast do Strzyżewa jeździł w odwiedziny u matki chrzestnej (Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej).

Na wystawie można, jak Fryderyk Chopin w młodości – obejrzeć i usłyszeć – wywodzące się z Wielkopolski ludowe instrumenty muzyczne: dudy, mazanki, siesieńki, czy kozły weselne.

JAK POWSTAWAŁA WYSTAWA

Wystawa „Chopin Forever”, której częścią jest szydłowiecka ekspozycja, była przygotowywana przez blisko dwa lata. Prace koordynował Instytut Fryderyka Chopina, a wzięło w nich udział 12 instytucji z całego świata:

• Museum Vleeshuis – Belgia
  • Museu Nacional d’Art de Catalunya – Hiszpania
  • Museum Celda de Frédéric Chopin y George Sand – Hiszpania
  • Deutsche Grammophon – Niemcy
  • The Cobbe Collection Trust – Wielka Brytania
  • The Morgan Library & Museum – USA
  • Chopin Fundation od the United States – USA
  • Teatr Wielki – Polska Opera Narodowa – Polska
  • Balet dworski „Cracovia Danza” – Polska
  • Milanowskie Centrum Kultury – Polska
  • Muzeum Łazienki Królewskie – Polska.

Kolekcje wszystkich partnerów dostępne są na platformie Google Arts & Culture na stronie g.co/Chopin, a także dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na systemy iOS i Andr