Cykl koncertów „Lira korbowa – konteksty”

Koncerty

W ramach projektu „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” odbędzie się cykl koncertów „Lira korbowa – konteksty”

16 czerwca 2023 r. – Żywiołak

• godz. 18.00-19.00
  • Centrum Naukowo-Administracyjne, ul. Kąpielowa 8, Szydłowiec

Z okazji inauguracji projektu oraz cyklu koncertów ukazującego lirę korbową w różnych kontekstach muzycznych wystąpi zespół Żywiołak (relacja z koncertu).

20 października 2023 r. – Joachim Mencel „W stronę ciszy”

• godz. 18.00-19.00
  • Centrum Naukowo-Administracyjne, ul. Kąpielowa 8, Szydłowiec

W październiku zaprezentujemy jazzową odsłonę muzyki granej na lirze korbowej. W muzealnej sali konferencyjnej wystąpi „romantyk polskiej pianistyki jazzowej” i „prekursor współczesnego wykonywania jazzu na lirze korbowej” – Joachim Mencel. Profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, koncertuje w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, w zeszłym roku w USA promował płytę „Brooklyn Eye”. Joachim Mencel to aranżer i kompozytor, który ma w repertuarze również autorskie kompozycje inspirowane tańcami ludowymi.

W Szydłowcu przejmujący dźwięk liry korbowej stanie się częścią koncertu pt. „W stronę ciszy”.

17 listopada 2023 r. – Wernyhora

• godz. ok. 18.00
  • Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, ul. Gen. J. Sowińskiego 2, Szydłowiec

W listopadzie nastąpi kulminacyjne wydarzenie projektu „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” – czyli otwarcie wystawy czasowej o tym samym tytule.

Wernisaż uświetni koncert zespołu „Wernyhora”, który w swojej twórczości sięga do kultury polsko-ukraińskiego pogranicza harmonijnie łącząc tradycyjne melodie, brzmienie historycznych i ludowych instrumentów muzycznych ze współczesnymi interpretacjami. Na lirze korbowej zagra Maciej Harna – etnomuzykolog, multiinstrumentalista, pedagog i stypendysta MKiDN. Towarzyszyć mu będzie Anna Oklejewicz multiinstrumentalistka grająca na fideli, violi da gamba i skrzypcach. Zaśpiewa wokalistka o niezwykłym głosie – Daria Kosiek.

• rezerwacja miejsc: tel. +48 617 17 89

7 grudnia 2023 r. – Malwina Paszek „Lira korbowa i śpiewokrzyk”

• godz. 17.00
  • Centrum Naukowo-Administracyjne, ul. Kąpielowa 8, Szydłowiec

Ostatnią w 2023 roku odsłoną spotkań z lirą korbową w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu stanie się koncert z cyklu „Lira korbowa – konteksty”.

Będzie to występ Malwiny Paszek – multiinstrumentalistki grającej m.in. na lirze korbowej i zajmującej się także białym śpiewem.

Tytuł koncertu „Lira korbowa i śpiewokrzyk” to zapowiedź połączenia charakterystycznego brzmienia liry korbowej z archaicznym śpiewem ludowym tzw. śpiewokrzykiem, polegającym „na pełnym zaangażowaniu rezonatorów”, takim jakie towarzyszy krzykowi.

• rezerwacja miejsc: tel. +48 617 17 89

Udział we wszystkich koncertach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejszą rezerwację.

—–

Projekt „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

logo - samorząd województwa mazowieckiego - 25 lat