Eksperymentarium Dźwięku

 

Eksperymentarium Dźwięku

Eksperymentarium Dźwięku to jedyne tego typu miejsce w Polsce. Mieści się w Komnacie Intermezzo – jednej z najstarszych komnat szydłowieckiego zamku, będącej częścią wystawy Magia instrumentów. Osobliwości „inwencja trzygłosowa”. W zabytkowej przestrzeni eksponowane są bogato zdobione cytry oraz pozytywki (reprezentujące mechaniczne instrumenty muzyczne).

Eksperymentarium Dźwięku to jednak przede wszystkim przestrzeń, w której można kreować i doświadczać dźwięku. Przygotowane zostały tu miejsca do grania na prawdziwych, rzadko spotykanych, instrumentach muzycznych m.in.: skrzypcach laskowych, lirze korbowej, harmonii, cytrze, cymbałach.

Interaktywne aplikacje umożliwiają nie tylko słuchanie ludowych instrumentów muzycznych, ale także granie na nich. Własne kompozycje w wersji cyfrowej można przesłać na dowolny adres e-mail, np. jako pamiątkę.

W strefie edukacji, gdzie wyświetlane są filmy opowiadające o ludowych instrumentach muzycznych (w tym o fizycznej naturze dźwięku), na panelach dotykowych czekają gry o różnym poziomie trudności. Ustawione tu siedziska to jednocześnie wielkoformatowe puzzle.

Podświetlane poziome pady (light pads) czekają na młodych artystów-plastyków. To miejsce idealne do odwzorowywania kształtów instrumentów lub projektowania ich ornamentów.

Eksperymentarium Dźwięku zaprasza w godzinach pracy muzeum.

Wystawy stałe | Wystawa czasowa  | Zajęcia muzealne