Gala wręczenia nagród VI OKnBLIM

Wielki finał wielkiego projektu – VI Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

W Sali Kominowej Zamku w Szydłowcu 9 grudnia 2022 roku miała miejsce Gala wręczenia nagród VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, zorganizowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Budowniczowie i muzycy ludowi ze wszystkich regionów Polski, miłośnicy muzyki tradycyjnej i sympatycy Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zapełnili komaty historycznego budynku nad Korzeniówką. Po raz kolejny finał Konkursu był wielkim świętem muzyki tradycyjnej.

Barwne, regionalne stroje budowniczych i muzyków dodawały splendoru wyjątkowemu spotkaniu, które rozpoczęły dźwięki trombit (wyk. Piotr Kukuczka z synem, z Istebnej). Było skupienie, były wzruszenia, dyplomy, kwiaty i upominki.

Katalog twórców

Wydany na okoliczność finału projektu drukowany katalog twórców, ofiarowany laureatom, utrwalił dorobek szóstej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów – cyklicznego działania, które organizowane jest przez muzeum w Szydłowcu od 1985 roku.

Podstawowe założenia konkursu to: aktywizacja budownictwa ludowych instrumentów muzycznych, uzupełnienie bazy twórców ludowych, wzbogacanie muzealnej kolekcji artefaktami świadczącymi o aktualnym stanie wytwórstwa instrumentów w kraju, a także przywracanie pamięci oraz poszerzanie wiedzy o polskim ludowym instrumentarium muzycznym.

VI edycja konkursu – koncerty, warsztaty, wystawa

Do tegorocznej edycji zgłoszono 84 instrumenty i narzędzia muzyczne z 9 województw i 6 regionów Polski. Najbardziej aktywnymi regionami okazały się: Mazowsze i Wielkopolska, kolejne to Śląsk, Małopolska, Podlasie i Polesie. Wielu budowniczych uczestniczyło w konkursie po raz pierwszy, co świadczy o tym, że spełnia on założone cele.

VI Ogólnopolski Konkurs na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych to nie tylko instrumenty, obrady jury i nagrody, ale wielki projekt, jeszcze zasobniejszy w składowe elementy aniżeli poprzednie edycje. Realizowany od czerwca bieżącego roku składał się z: koncertów (w minionych miesiącach, w koncertach zorganizowanych w ramach projektu, wystąpiły kapele z Podhala, Wielkopolski, Beskidu Śląskiego i Radomszczyzny), warsztatów budowy instrumentów i śpiewu tradycyjnego, wystawy pokonkursowej, działań wydawniczych, edukacyjnych, promocyjnych oraz działań dokumentujących polską tradycję muzyczną.

Koncert laureatów

Ludowych instrumentów i tworzonej na nich muzyki nie mogło zabraknąć także w czasie wielkiego podsumowania projektu, jakim była finałowa Gala; muzyki – łączącej wszystkich gości w poczuciu wspólnoty i żywego uczestnictwa w wydarzeniu.

W koncercie laureatów wystąpili:

  • Fryderyk Jankowski – dudy wielkopolskie (najmłodszy z uczestników konkursu)
  • Zdzisław Marczuk – skrzypce
  • Czesław Adamczyk – harmonia pedałowa
  • Krzysztof Siuty „Sęk” i Piotr Majerczyk „Tyrlity” – piszczałka bezotworowa, piszczałka trójotworowa, dudy podhalańskie, śpiew
  • Piotr Puszyński – okaryny, gajdy beskidzkie z towarzyszeniem skrzypka
  • Kapela Jana Wochniaka – skrzypce, harmonia, baraban
  • Kapela Marka Kruczka i Jerzego Panka (cymbały, skrzypce, śpiew) z gościnnym udziałem Piotra Majerczyka (basy)

Uroczystość prowadziła Magdalena Sitek, dziennikarz Radia Kielce.

Nagrodzone eksponaty na wystawie Stąd się nauczyłem… – instrumenty muzyczne z warsztatów ludowych mistrzów”

Goście wydarzenia mogli zapoznać się z efektami zmagań konkursowych na otwartej podczas Gali wystawie, prezentującej nagrodzone instrumenty i narzędzia muzyczne.

Zdjęcia z laureatami, spotkanie przy kulinariach i rozmowy o muzyce i wykonawcach dopełniły wrażeń.

Warto przypomnieć, iż pokonkursowe, nagrodzone instrumenty znajdą się w zbiorach szydłowieckiego muzeum, jako artefakty dokumentujące stan współczesnego wytwórstwa instrumentów ludowych.

Podziękowania

Muzeum składa podziękowania patronom wydarzenia: Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, a także patronom medialnym, którymi byli: TVP 3 Warszawa, TVP Kultura, Radio Kielce, Radio dla Ciebie, Radio Radom, Radio Rekord, TV Dami, Co za dzień, Gość Niedzielny, Pismo Folkowe, Echo Dnia, portal Nasz Szydłowiec.

Realizatorzy projektu

  • Marcelina Kozubal-Szymbara – koordynator projektu, kurator wystawy
  • Małgorzata Zając – koordynator wydarzeń, działania promocyjne
  • Maja Miśkowiec – opracowanie not biograficznych w katalogu twórców
  • Dagmara Kostrzewa – administracja projektu
  • Marta Majewska – aranżacja plastyczna wystawy