Motywy muzyczne w malarstwie europejskim XVII-XIX wieku w obrazach z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie

„Motywy muzyczne w malarstwie europejskim XVII-XIX wieku” to kolejna, po „Zobaczyć muzykę źródeł…”, wystawa prezentująca temat ikonografii muzycznej w szydłowieckim Muzeum, jednak w zupełnie innym zakresie niż poprzednia.

Tym razem, wybrane ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie dzieła sztuki przenoszą nas w świat zachodnioeuropejskiego baroku i romantyzmu. Obrazy alegoryczne, rodzajowe, martwe natury pędzla malarzy flamandzkich i włoskich łączy motyw instrumentów muzycznych epoki. Teorba, viola da gamba, wirginał, surdynka, szałamaja to tylko niektóre instrumenty przedstawione przez artystów, których z muzyką łączyła nieraz szczególna więź.

Dzięki informatorowi do wystawy dowiemy się szczegółów z życia malarzy, rozszyfrujemy znaczenie symboliczne elementów kompozycji oraz poznamy środki artystyczne jakimi ówcześnie posługiwali się twórcy.