Mody i splendory. Luksusowe tkaniny – oryginały, rekonstrukcje, interpretacje.

Muzeum zaprasza do obejrzenia wystawy „Mody i splendory. Luksusowe tkaniny – oryginały, rekonstrukcje, interpretacje” ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 8 lutego o godzinie 17.00. Podczas wernisażu odbędzie się prezentacja pt. „Wirtualne rekonstrukcje tkanin zabytkowych” przygotowana przez dr Marię Cybulską z Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Na wystawie prezentowane są przykłady znakomitych tkanin jedwabnych: brokatów, altembasów, adamaszków sprowadzanych do Polski z Italii, Niderlandów, Francji. Pokazane zostały również pasy kontuszowe, makaty buczackie, orientalne szale.
Zabytkowym tkaninom z wieków od XVI do XVIII – od „wawelskiej” z Wężami Sforzów po tkaniny sprowadzone w 1783 przez wojewodę wileńskiego Michała Hieronima Radziwiłła do dekoracji pałacu w Nieborowie – towarzyszą interpretacje i rekonstrukcje pierwowzorów, powstałe w dwóch następnych stuleciach.

Komisarzem wystawy jest Małgorzata Wróblewska – Markiewicz.