Ale „dżaz”! W instrumentarium ludowego rytmu

Wydawnictwo towarzyszące nowej wystawie czasowej Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu”, która jest skoncentrowana wokół jednego typu instrumentu i roli jaką odgrywa w świecie muzyki tradycyjnej. Tym razem są to membranofony, w tym ich najbardziej okazały reprezentant – ludowa perkusja, tzw. dżaz. Będący w tradycji muzycznej stosunkowo od niedawna, bo od lat 30. XX wieku dżaz, na stałe zmienił latami przeobrażający się skład kapel wiejskich.

Wydawnictwo zawiera wstęp autorstwa dr Anety Oborny oraz teksty pracowników szydłowieckiego muzeum: poświęcony wystawie autorstwa Karoliny A. Pawłowskiej oraz Katarzyny Zedel o bębnach w polskiej tradycji muzycznej. Ostatnia część broszury ma charakter katalogu z fotografiami instrumentów eksponowanych na wystawie.