Konserwacja eksponatów muzealnych w roku 2013

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na konserwację instrumentów muzycznych. Spośród wielu eksponatów muzealnych, wymagających odrestaurowania, przeznaczono 16 instrumentów, które są reprezentatywne dla poszczególnych grup: aerofonów – 6 szt., chordofonów – 7 szt., membranofonów – 3 szt.

Wśród aerofonów znajdują się m.in. harmonie ręczne z warszawskich warsztatów – dwurzędowa Alfreda Nabe i trzyrzędowa Zygmunta Radka oraz harmonia pedałowa Jana Bukowskiego z Półtuska, datowane na okres 20-lecia międzywojennego. Ponadto sierszeńki jedno- i dwupęcherzowe ze Zbąszynia oraz dudy żywieckie z około 1935 roku. Z membranofonów do konserwacji przeznaczono bardzo ciekawe bębny dwumembranowe, w tym radomski z ozdobnym rysunkiem na skórze oraz instrument z Kostrzeszyn datowany na XIX wiek. Chordofony wymagające odrestaurowania i zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem to przede wszystkim skrzypce i basy wykonane przez twórców ludowych przed II Wojną Światową, w większości w regionie świętokrzyskim. Również zostanie zakonserwowana niezwykle ciekawa mandolina datowana na koniec XIX wieku z intarsją przedstawiającą grajka oraz kontrabas.

Odrestaurowane instrumenty zostaną wyeksponowane w nowej aranżacji wystawy, którą będzie można zwiedzać po rewitalizacji szydłowieckiego Zamku – siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Prace konserwatorskie rozpoczęły się 14 maja 2013 roku i potrwają do listopada br.

Całkowity koszt realizowanego zadania wynosi 26 tys. zł, w tym dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi 20 tys. zł, z budżetu Województwa Mazowieckiego 6 tys. zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Budżetu Województwa Mazowieckiego.