prof. dr hab. Piotr Dahlig – „Efemerofity na ziemiach polskich, aspekty geograficzno-historyczne i przegląd instrumentarium” (wideo)

prof. dr hab. Piotr Dahlig – „Efemerofity na ziemiach polskich, aspekty geograficzno-historyczne i przegląd instrumentarium” (wideo)

prof. dr hab. Piotr Dahlig
„Efemerofity na ziemiach polskich, aspekty geograficzno-historyczne i przegląd instrumentarium”

Efemerofity, termin botaniczny, przystaje interesująco do instrumentarium muzycznego, gdyż paleta instrumentów i narzędzi dźwiękowych przypomina zróżnicowanie gatunków w świecie ożywionym we wspólnym systemie pojęć i kryteriów (królestwo, gromada, klasa, rząd, rodzina, rodzaj, gatunek). W odniesieniu do instrumentologii efemeryczność dotyczy piątego i zwłaszcza szóstego punktu w algorytmie opisu instrumentu (1. termin, 2. budowa, 3. skala dźwiękowa, 4. repertuar, 5. historia i 6. geograficzne upowszechnienie). Efemeryczność jest pojęciem względnym przestrzennie. To, co na danym terytorium jest przybyłą czy przywleczoną nowością lub znikającym unikatem może być gdzie indziej normą. Ogólnie instrument muzyczny jako efemerofit trafnie, choć  w sposób nienumeryczny, niemierzalny, poszerza myślenie o świecie instrumentów muzycznych.

„Efemerofity na ziemiach polskich – śladem migracji instrumentów muzycznych”

Ogólnopolska Konferencja Naukowa

10 – 16 XII 2020

Organizator – Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Nagranie i montaż: A. Kielichowska