Publiczność siedząca na krzesłach tyłem przed zespołem pięciu mężczyzn, którzy trzymają instrumenty muzyczne i jednej kobiety która trzyma mikrofon.

Międzynarodowa Noc Muzeów 2024

W sobotę 18 maja 2024 r. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu włączyło się w obchody Międzynarodowej Nocy Muzeów w tym roku odbywającej się pod hasłem: „Muzea na rzecz edukacji i badań”.

Szydłowiecka placówka zapewniła zwiedzającym bezpłatny wstęp na wystawy instrumentologiczne dokumentujące aktualny stan wiedzy na temat polskich ludowych instrumentów muzycznych.

Edukatorzy muzealni prezentowali najciekawsze obiekty z największej polskiej kolekcji ludowego instrumentarium, obejmującej wszystkie grupy instrumentów (chordofony, aerofony, membranofony i idiofony).

W przestrzeni wystawy „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli” – mieszczącej się w 500-letnich komnatach zdobionych renesansowymi, kasetonowymi stropami i odtworzoną według zachowanych wzorów renesansową posadzką – przedstawiono dzieje zamku, w którym mieszczą się muzealne ekspozycje.

W sali wystaw czasowych odbyły się warsztaty dla dzieci. Wśród zabytkowych, niezwykle cennych instrumentów, zgromadzonych dzięki współpracy z kilkudziesięcioma muzeami z kraju, oraz oryginalnych obrazów związanych z tematyką ekspozycji – młodzi zwiedzający w aktywny sposób poznawali instrumenty z grupy chordofonów – w tym przede wszystkim skrzypce i lirę korbową.

Po godzinie 20:00 zespół Alegancka Kapela – z aktywnie działającą na niezależnej scenie muzycznej i teatralnej wokalistką Justyną Jary – wprowadził gości w klimat miejskiego folkloru muzycznego. Muzycy zaprezentowali utwory charakterystyczne dla warszawskich podwórzy, uliczek, salonów i kabaretów. Publiczność mogła usłyszeć dawne i autorskie aranżacje tang, walczyków i fokstrotów, m.in. Bal na Gnojnej, Praskie Syreny, Apaszem Stasiek był, Kosa. Występ zakończył się bisami i wspólną zabawą m.in. przy utworze Eugeniusza Bodo Umówiłem się z nią na 9:00.