Warsztaty gry na „dżazie” i barabanie w siedzibie szydłowieckiego Muzeum
W dniu 24 października 2020 roku w siedzibie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbyły się warsztaty gr na „dżazie” i barabanie.
Z przyczyn niezależnych od organizatorów musiała nastąpić zamiana części prowadzących, a nauka odbywała się w małych grupach w dwóch salach edukacyjnych. O muzyce tradycyjnej opoczyńskiej oraz sposobach jej akcentowania i ozdabiania na barabanie ciekawie opowiedział bębnista Bogusław Lipski z Tomaszowa Mazowieckiego, który również uczył uczestników bębnienia do kilku różnego rodzaju melodii, granych przez harmonistę Radosława Bińka z Opoczna: oberka (szybszego), tramblanki (oberka wolniejszego), walczyka z „przejściem” w melodii, polki i oberka „przedłużanego”. O przemianach zachodzących w modzie muzycznej i pojawieniu się dżazów w muzyce wiejskiej opowiedziała Katarzyna Zedel, a perkusista Piotr Gwadera z Łodzi przybliżył uczestnikom historię powstawania zestawów perkusyjnych, wzajemnego przenikania się świata instrumentów i wpływów innych kultur na muzykę amerykańską i europejską. Pod fachowym okiem Piotra Gwadery uczestnicy uczyli się gry na „dżazach” podstawowego rytmu trójkowego oraz kilku rodzajów melodii: mazurków radomskich, chłopów świętokrzyskich, polki, tanga i fokstrota, które na akordeonie grał multiinstrumentalista Mateusz Kowalski z Warszawy.
W warsztatach wzięło udział pięciu uczestników o różnym poziomie zaznajomienia z instrumentami perkusyjnymi i muzyką tradycyjną, a nauka odbyła się w komfortowych warunkach na miarę indywidualnego nauczania przy dostępności i bez konieczności współdzielenia instrumentów.
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Ale »dżaz«! W instrumentarium ludowego rytmu”, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz z Budżetu Województwa Mazowieckiego