„Przez trzy pokolenia”
„Przez trzy pokolenia”. Wystawa kolekcji instrumentów i narzędzi z warsztatu Rafalskich ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
27 – 30 czerwca 2013
Kamienica Celejowska – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego
ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny
Podczas 47 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprezentowało muzyczny dorobek rodziny Rafalskich z Jagodnego na Kielecczyźnie. Wystawę można było obejrzeć w Kamienicy Celejowskiej – oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w ciągu ostatnich czterech dni czerwca.
Szydłowieckie Muzeum pierwszy raz gościło w Kazimierzu Dolnym, wpisując się w program ogólnopolskiego festiwalu, na który przyjechało około 1000 wykonawców oraz pasjonatów muzyki tradycyjnej, nie tylko z najdalszych zakątków naszego kraju ale także z innych państw. Zorganizowana we wspólnej przestrzeni wystawa Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych oraz warszawskiej fundacji Muzyka Odnaleziona od pierwszego dnia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na symboliczne otwarcie przybyli liczni goście m.in. artyści ludowi, etnomuzykolodzy, muzykanci i uczestnicy festiwalu. Zebranych powitali prof. Andrzej Bieńkowski oraz Katarzyna Zedel, która opowiedziała o bohaterach wystawy – rodzinie Rafalskich i ich lutniczym i muzykanckim dorobku. Wystawę zatytułowaną „Muzykanci” stanowiły fotografie autorstwa prof. Andrzeja Bieńkowkiego, oraz zdjęcia archiwalne ze zbiorów fundacji Muzyka Odnaleziona. Podczas wernisażu spontanicznie wystąpiły śpiewaczki ludowe z Litwy, które zaśpiewały pieśń życzącą dla twórców wystaw i obecnych gości.
Mimo niewielkich rozmiarów wystawa instrumentów budziła entuzjazm wśród zwiedzających. Ze szczególnym zainteresowaniem dopytywano o eksponaty przedstawiające etapy budowy skrzypiec dłubanych wykonane przez Jana Rafalskiego w latach 60-tych i 70-tych w przydomowym warsztacie lutniczym w Jagodnem a także trzystrunne basy dłubane z 1920 roku z rodzinnej pracowni Rafalskich (Józefa, Jana, Stanisława) wraz z ciekawie zbudowanym smyczkiem. Szydłowieckie instrumenty także chętnie oglądali twórcy ludowi, którzy występowali albo prezentowali swoje wyroby podczas sobotniego Targowiska instrumentów.
Wystawa została zorganizowana w ramach Klubu Festiwalowego „Tyndyryndy” Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
fot. Katarzyna Zedel, Zofia Radwańska