czerwony Logotyp i niebieski napis: Krajowy Plan Odbudowy

O projekcie „Fado – heterogeniczność, performens, inkluzywność”

W 2024 roku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu realizuje projekt „Fado – heterogeniczność, performens, inkluzywność”. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską NextGenerationEU – Inwestycje A2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Misją szydłowieckiego muzeum jest zachowanie i popularyzacja tradycji muzycznej z pełną różnorodnością jej form i gatunków,  czerpiących z inspiracje z europejskich i pozaeuropejskich źródeł kulturowych.

Projekt „Fado – heterogeniczność, performens, inkluzywność” zwraca uwagę na fado – jeden z najbardziej charakterystycznych i złożonych  elementów kultury portugalskiej, jako gatunek heterogeniczny i performatywny, coraz częściej asymilujący się w różnych krajach i występujący w różnych kontekstach kulturowych.

Akcentując dwa wspomniane aspekty fado – różnorodność rozumianą w sensie źródeł pochodzenia gatunku, jak również coraz szerszego kontekstu kulturowego jego występowania oraz performatywność – jego ekspresyjny przekaz, silnie aktywujący emocje odbiorcy, muzeum przygotuje i przeprowadzi warsztaty przybliżające muzykę fado oraz koncert fado, który po raz pierwszy w historii muzeum będzie dostępny on-line.

Różnorodność i ekspresyjność fado generuje inkluzywność, a ta łączy się z tzw. szerokim dostępem oferty. Stąd projekt muzeum połączony został z działaniami na rzecz bezpieczeństwa technicznego i prawnego odbiorców oferty on-line oraz ekologicznych aspektów organizacji wydarzeń kulturalnych, które zapewnione zostaną poprzez serię szkoleń dla pracowników instytucji i zakupy niezbędnego sprzętu.

Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.