plakat wystawy on-line

Z etnoświata Chopina. W audiosferze wczesnej młodości Chopina – polskie ludowe instrumenty muzyczne XVII-XXI wieku

„Z etnoświata Chopina. W audiosferze wczesnej młodości Chopina – polskie ludowe instrumenty muzyczne XVII–XXI wieku” to wystawa on-line zorganizowana w ramach międzynarodowego projektu „Chopin Forever”, koordynowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zaprezentowano ją 20 października 2021 roku w przeddzień ogłoszenia wyników wielkiego święta jakim jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyk Chopina w Warszawie.

Wystawa „Z etnoświata Chopina. W audiosferze wczesnej młodości Chopina – polskie ludowe instrumenty muzyczne XVII–XXI wieku” opowiada o instrumentach muzycznych, z których brzemieniem Fryderyk Chopin mógł zapoznać się w młodości, a które stały się dla niego niewyczerpanym źródłem muzycznej inspiracji. Przedstawione instrumenty pochodzą z kolekcji Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Wielkopolski folklor muzyczny

Najważniejsze w zaprezentowanej kolekcji, w kontekście wpływu na wrażliwość muzyczną artysty, są XIX-wieczne instrumenty charakterystyczne dla Wielkopolski. Chopin związany był z tym regionem, dzięki swojej matce, Tekli z Krzyżanowskich i jej rodzinie. W czasie licznych podróży odwiedzał Poznań (pierwszy raz w 1828 r.), pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie (gdzie powstało Trio g-mol op. 8), a także Kalisz i Ostrów Wielkopolski. Wraz z Adamem Helbichem uczestniczył trzydniowym w weselu w Żychlinie. Natomiast do Strzyżewa jeździł w odwiedziny u matki chrzestnej (Anny ze Skarbków Wiesiołowskiej).

Na wystawie można, jak Fryderyk Chopin w młodości – obejrzeć i usłyszeć – wywodzące się z Wielkopolski ludowe instrumenty muzyczne: dudy, mazanki, siesieńki, czy kozły weselne.

Jak powstawała wystawa

Wystawa „Chopin Forever”, której częścią jest szydłowiecka ekspozycja, była przygotowywana przez blisko dwa lata. Prace koordynował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu znalazło się w gronie 12 instytucji z 6 krajów na świecie, które mogły zaprezentować swoje unikatowe zbiory wykorzystując najnowsze technologie

W projekcie wzięły udział instytucje z Europy oraz USA:

Kolekcje wszystkich partnerów dostępne są na platformie Google Arts & Culture na stronie g.co/Chopin, a także dzięki bezpłatnej aplikacji dostępnej na systemy iOS i Android.