Najmłodsi muzykanci. O muzyce i zabawie – wakacyjna podróż z przewodnikiem
„Najmłodsi muzykanci. O muzyce i zabawie” – wakacyjna podróż z przewodnikiem po wystawie „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne”
- 27 lipca 2025 roku (niedziela), godzina 12:00
- Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Zamek w Szydłowcu (ul. Gen J. Sowińskiego 2)
- zbiórka przy muzealnej kasie
- udział w wydarzeniu w cenie biletu wstępu (dzieci do 7 lat – bezpłatnie)
- dodatkowe informacje: +48 617 17 89 w. 108
Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na wydarzenie, które towarzyszy finałowi wystawy czasowej „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” i będzie jednocześnie podsumowaniem projektu o tej samej nazwie, który zajął 1. miejsce w tegorocznej edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne „Wierzba” w kategorii „Projekt edukacyjny”.
To ostatnia szansa na poznanie fragmentu kolekcji glinianych narzędzi dźwiękowych – gwizdków i okaryn ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Wystawa, zwraca uwagę nie tylko na te ciekawe generatory dźwięku, ich formy, walory dźwiękowe, artyzm wykonania, ale ukazuje również ich wielowymiarowe związki z przyrodą.
W czasie wydarzenia w towarzystwie przewodnika uczestnicy ruszą w podróż przez świat historii, rzemiosła, sztuki i muzyki.
Co czeka uczestników?
- podróż przez kolorowy świat ceramicznych gwizdków zaprezentowany w całej ich różnorodności: od postaci ludzi, przez figurki z legend, po najliczniejsze – gwizdki w kształcie zwierząt, w tym dziesiątki ptaków
- poznawanie dźwięków gwizdków i okaryn w „Strefach echo”
- eksplorowanie „Stref badacza”
- poszukiwanie detali glinianych figurek z lupami w ręku
- „Podniebna podróż” po polskiej wsi utrwalonej na XIX-wiecznym pejzażu
- tworzenie kolorowej, wielowarstwowej pieczątki z wzorem gwizdka-kogutka – graficznego symbolu wystawy
- projektowanie zdobień gwizdków i okaryn w kąciku edukacyjnym
Po aktywnym zwiedzaniu będzie pora na odpoczynek w strefie relaksu pod muzealnym drzewem, a później możliwość odwiedzenia muzealnego Eksperymentarium Dźwięku.
Informacje organizacyjne:
Informujemy, że pracownicy muzeum prowadzący zwiedzanie nie sprawują bezpośredniej opieki nad uczestnikami. Uczestnicy pozostają przez cały czas zwiedzania pod nadzorem opiekunów, z którymi przyszli do muzeum.
W czasie zwiedzania wykonywana będzie dokumentacja audiowizualna. Zdjęcia wykorzystane zostaną w celach dokumentacyjnych i promocyjnych w materiałach elektronicznych i tradycyjnych.
Uczestników i ich opiekunów obowiązuje Regulamin zwiedzania.
W muzeum realizujemy Politykę ochrony dzieci.