Ludzie zwiedzający muzealne komnaty w sali muzealnej z obrazami władców, na podłodze kafle z biało brązowymi kafelkami w drobne trójkąty, sufity z belek drewnianych z kasetonami.

Historia i architektura Zamku w Szydłowcu. Spacer

W dniu świętego Mikołaja (6 grudnia 2024 roku), w czasie spaceru przybliżającego historię i architekturę Zamku w Szydłowcu, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowu zaprosiło odwiedzających do bliższego poznania sylwetek trzech Mikołajów związanych z tutejszą rezydencją i miastem.

Historyk sztuki opowiedział o:

  • Mikołaju Szydłowieckim (XVI wiek) podskarbim, wielkim koronnym – właścicielu Szydłowca, który doprowadził do rozbudowy rezydencji w stylu renesansowym
  • Mikołaju Krzysztofie Radziwille zwanym Sierotką (XVI/XVII wiek), który zmodernizował zamek w stylu barokowym
  • Mikołaju Radziwile, który mieszkał tu z małżonką Marią Gawdzicką, niezwykle zaangażowaną w sprawy mieszkańców.

Uczestnicy spaceru mieli okazję obejrzeć zachowane w zamkowych komnatach oryginalne dekoracje malarskie, drewniane stropy kasetonowe, kamieniarkę oraz przykłady rzemiosła i sztuki z czasów świetności szydłowieckiej rezydencji.

W tym dniu na odwiedzających szydłowiecki zamek czekała jeszcze jedna niespodzianka – multimedialny pokaz (mapping) o historii rezydencji Szydłowieckich i Radziwiłłów wyświetlany na murze kurtynowym od strony południowej.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu „Zamek w Szydłowcu. Historia, architektura i sztuka”.

Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.