W 2024 roku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w ramach Krajowego Planu Odbudowy realizowało projekt „Zamek w Szydłowcu. Historia, architektura i sztuka”.
Celem zadania było umożliwienie szerokiej publiczności zapoznania się z historią i architekturą Zamku w Szydłowcu – unikatowej, XV-XVI-wiecznej, gotycko-renesansowej możnowładczej rezydencji, którego komnaty do 1975 roku są miejscem ekspozycji zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w sposób wykorzysujący nowoczesne technologie.
Gotycko-renesansowy Zamek w Szydłowcu, należy do najciekawszych obiektów historycznych zachowanych w środkowej Polsce. Położony na sztucznie usypanej wyspie, jako jeden z niewielu w kraju do dziś otoczony jest czynną fosą. Jego najstarsze XV-wieczne komnaty z renesansowymi polichromiami, drewnianymi stopami kasetonowymi, zachowanymi detalami kamieniarskimi można oglądać zwiedzając ekspozycje Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Lokalizacja muzeum oraz zbiory historyczno-artystyczne związane z historią Szydłowca podyktowały włączenie do misji muzeum – propagowania wiedzy o historii i kulturze regionu, w szczególności o samej rezydencji – niezwykle ważnej dla kształtowania lokalnej tożsamości oraz rozwoju turystyki.
W ramach zadania wykonano spacer wirtualny pozwalający na przejście wokół zamkowych murów i fosy, odwiedzenie dziedzińca oraz wejście do najcenniejszych komnat, mieszczących dziś ekspozycje Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Przygotowana została także prezentacja multimedialna w formie mappingu, będąca improwizacją o historii zamku dopasowana do możliwości wynikających z architektury południowej fasady obiektu (mur kurtynowy).
W ramach projektu pracownicy Działu Zbiorów Historycznych i Szutki przygotowali scenariusz spaceru-zwiedzania obejmującego nie tylko komnaty zamku, ale także wizytę na dziedzińcu i przejście wokół zamkowej wyspy – dzięki którym możliwe jest dokładniejsze zapoznanie się z architekturą i historią obiektu. Spacery prowadzone przez historyka sztuki pozostaną w ofercie muzeum także po zakończeniu projektu.
—
Projekt „Zamek w Szydłowcu. Historia, architektura i sztuka” został sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.