Trzy drewniane instrumenty muzyczne w kształcie zawiniętych stożkowych rurek z przewiązanymi w poprzek sznurkami

Róg pasterski i trombita – Andrzej Haniaczyk

Róg Pasterski

Aerofon ustnikowy, używany w paśmie karpackim, wykonywany najczęściej z drewna. Największe rozmiary osiągają rogi m.in. w Beskidzie Śląskim i w Beskidzie Żywieckim, najmniejsze jednak są rogi podhalańskie. Instrument ten służył do porozumiewania się juhasów pomiędzy sobą oraz alarmowania o niebezpieczeństwie.

Trombita (trąbita, trembita, treombeta)

Aerofon ustnikowy występujący niegdyś w całym regionie polskich Karpat, dziś m.in. na obszarach Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Podhala. To ludowy instrument dęty zbudowany z drewna świerkowego, sięgający do 4 metrów długości, o kształcie prostej rury nieco rozszerzonej u wylotu. Pełnił funkcję sygnalizacyjną.

Andrzej Haniaczyk

Nauczyciel, tancerz, śpiewak, twórca instrumentów pasterskich. Urodził się w 1925 roku w Jurgowie. Zmarł w 2019 roku. W latach 60. XX wieku zbudował pierwszy, wymagający większych umiejętności instrument – róg pasterski, który został wykorzystany w widowisku teatralnym, przygotowanym przez zespół regionalny pod jego kierownictwem. Trombity zaczął wyrabiać w latach 80. XX wieku. W swojej kolekcji posiada kilkadziesiąt trombit i klika rogów pasterskich. Wykonane przez niego instrumenty znajdują się u kolekcjonerów instrumentów pasterskich w Polsce i zagranicą. Uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Laureat IV i V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych.