„Tęgie Chłopy” czyli Dansing w karnawale
„Tęgie Chłopy” czyli Dansing w karnawale – to tytuł muzycznej biesiady, którą Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu bawiło przybyłych gości w poniedziałek 1 lutego 2016 roku.
Muzyczny wieczór rozpoczął się w Sali Kominkowej szydłowieckiego zamku koncertem kapeli „Tęgie Chłopy”, grającej tradycyjną muzykę taneczną wschodniej Kielecczyzny. Zespół składa się z muzyków dwóch pokoleń. Tworzą go muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Większość z nich współtworzy wiele cenionych muzycznych projektów i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie też spędzali czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty, trębacza i saksofonisty Stanisława Witkowskiego. Razem grali do tańca na wieczornych zabawach podczas Taboru Kieleckiego. On też stał się inspiratorem zespołu.
Stanisław Witkowski jest najstarszym z pięciu braci słynnej rodzinnej kapeli Braci Witkowskich z Orłowin. Muzyki uczył się od rodziców, ojciec był wiejskim skrzypkiem, a matka dobrą śpiewaczką. Od ojca uczył się pierwszych melodii – oberków, polek, powiślaków (zwanych śpiwami, chłopami). Jako dziecko grywał na własnoręcznie zrobionych wierzbowych piszczałkach. W latach 60. wraz ze swoimi braćmi grywał na zabawach i weselach. Kapela działała do lat 90.
Do „Tęgich Chłopów”leżą: Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy, Maniucha Bikont – tuba, śpiew, Maciej Filipczuk – skrzypce, Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew, Mateusz Kowalski – akordeon, Michał Maziarz – skrzypce, Dorota Murzynowska – baraban, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Marcin Żytomirski – skrzypce, Michał Żak – klarnet.
Licznie zebrani słuchacze żywiołowo reagowali na energetyczną muzykę zespołu nagradzali muzyków gromkimi brawami domagając się bisu.
Po koncercie wszyscy zaproszeni goście przeszli do Sieni Radziwiłłów na mały poczęstunek gdzie zwiedzili ekspozycje stałe „Instrumenty… – zobaczyć i usłyszeć tradycję” oraz wystawę czasową „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i instrumenty ludowe w malarstwie Polskim” zostali, też zaproszeni do obejrzenia filmu o Marii Kowalik, śpiewaczce z Sędka, która jest inspiracją dla kapeli „Tęgie Chłopy”.
Zwieńczeniem tego wspaniałego wieczoru była zabawa – ludowy dancing, na którym przybyli goście mogli zatańczyć oberka, polkę i inne tańce modne w latach 60. na Kielecczyźnie. Wszyscy goście wspaniale bawili się przy muzyce granej przez „Tęgie Chłopy”. Zespół zaprezentował również utwory ze swojej nowej płyty , które idealnie oddały charakter tej imprezy.