Uroczyste wręczenie nagród – „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA”

22 września 2016 roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom jubileuszowej X edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – WIERZBA”. O tytuł najciekawszych zdarzeń muzealnych 2015 ubiegało się rekordowo, bo aż 91 projektów z całego Mazowsza. Nagrody laureatom wręczyli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, członek zarządu Wiesław Raboszuk, prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich (oddział mazowiecki) – Halina Czubaszek i prezes kapituły konkursu – Bożena Żelazowska.

Wśród laureatów znalazło się  Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, które zostało uhonorowane aż w trzech kategoriach tegorocznej edycji konkursu zdobywając:

• II  nagrodę w kategorii  „Najciekawsza wystawa zorganizowana w 2015 roku” za wystawę „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim” (kurator i autor scenariusza – dr Aneta I. Oborny, koordynator wystawy – Monika Sadura). Wystawa była prezentowana od października 2015 do maja 2016 roku.
  • Wyróżnienie w kategorii „Najciekawsze wydawnictwo muzealne wydane w 2015 roku” za Katalog wystawy „Zobaczyć muzykę źródeł. Muzyka i ludowe instrumenty muzyczne w malarstwie polskim”, autorstwa Anety I. Oborny. Katalog jest wciąż dostępny w siedzibie Muzeum.
  • Wyróżnienie w kategorii „Najlepszy muzealny projekt otwarty zrealizowany w 2015 roku” za Projekt pt. „Konserwacja instrumentów muzycznych z kolekcji muzealnej – przywrócenie ich świetności i stanu ekspozycyjnego” (koordynator projektu – Katarzyna Zedel).