„Motywy floralne i zoomorficzne w ludowym instrumentarium muzycznym”

„Motywy floralne i zoomorficzne w ludowym instrumentarium muzycznym”

„Motywy floralne i zoomorficzne w ludowym instrumentarium muzycznym”. Wystawa ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Inspirację do stworzenia wystawy stanowią wizerunki muzykujących zwierząt, przedstawione na XVII-wiecznym drzeworycie z kolekcji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz XX-wiecznym ex librisie z książek Barbary i Czesława Erberów ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Różnorodne motywy roślinne i zwierzęce są bardzo często wykorzystywane w elementach zdobniczych instrumentów a narzędziom muzycznym wprost nadaje się ich formę.

Na wystawie zaprezentowana zostanie bogata kolekcja glinianych gwizdków ze zbiorów Szydłowieckiego Muzeum, przedstawiających zwierzęta domowe i leśne oraz postacie ludzkie, takie jak: jeździec na koniu, baba z kurką czy lajkonik. Nie zabraknie również instrumentów do dziś używanych w kapelach i zespołach muzycznych w całej Europie, m.in. gitarolutnia z rzeźbioną główką aniołka, cytra koncertowa z namalowanym ornamentem przedstawiającym pawie, harmonia ręczna trzyrzędowa firmy F. Mejer z intarsjowanym motywem kwiatowym czy mandolina portugalska z inkrustowanym motywem przedstawiającym motyle. Jako przykłady typowych polskich instrumentów ludowych będzie można obejrzeć m. in. ciekawie ozdobione skrzypce, złóbcoki, dudy podhalańskie i dudy żywieckie oraz cymbały rzeszowskie.