Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zdobyło dwie nagrody w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”!

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zdobyło dwie nagrody w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”!

Z radością dzielimy się wiadomością, że Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu ponownie zostało docenione w konkursie „Mazowieckie zdarzenia muzealne – WIERZBA”. W tegorocznej edycji muzeum zdobyło dwa II miejsca w kategoriach: „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzea” oraz „Najlepszy projekt otwarty”.

Wystawa stała pt. „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” (koncepcja wystawy, kurator: Aneta Oborny, scenariusz: Aneta Oborny, Katarzyna Zedel, Karolina Anna Pawłowska, koordynator: Katarzyna Zedel) udostępniona w grudniu 2019 r. zajęła drugie miejsce ex aequo z wystawą pt. „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” zorganizowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku. To już druga nagroda dla wystawy „Magia instrumentów…”- w 2020 roku w 40. edycji ogólnopolskiego Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA wyróżniono ją w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”. Wystawa prezentuje osobliwe, nietypowe instrumentarium, łączy walory muzykologiczne z historycznymi i artystycznymi, wpisując się wizualnie i merytorycznie w urodę zabytkowych wnętrz najstarszej, XV-wiecznej części zamku szydłowieckiego, budząc duże zainteresowanie także potencjałem w zakresie możliwości doświadczania dźwięków. To wystawa na której każdy może poczuć się kompozytorem, wykonawcą i dyrygentem.
Projekt pt. „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu” zorganizowany przez nasze Muzeum zajął drugie miejsce w kategorii „Najlepszy projekt otwarty” ex aequo z projektami pt. Historyczna gra miejska „Ostrołęcki bedeker czyli Wrota Czasu” (organizacja: Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce) oraz „Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku” (organizacja: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie). W ramach projektu „Ale dżaz!…” (koncepcja projektu: Aneta Oborny, realizatorzy: Karolina Anna Pawłowska, Katarzyna Zedel) znalazły się: wystawa czasowa „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu” (czynna od 30 września 2020 do 31 października 2021), wydawnictwo towarzyszące wystawie, warsztaty gry na dżazie i barabanie, Warsztaty budowy drewnianych narzędzi muzycznych, konkurs fotograficzny na zdjęcia z prywatnych archiwów „Poszukaj rytmu przeszłości”, koncert zespołu jazzowego „Artur Dutkiewicz Trio” oraz ludowego „Kapela Dobrzeliniacy”.

W tym roku laureaci zostali wyłonieni spośród rekordowo dużej ilości zgłoszeń, bo aż 130 zdarzeń muzealnych z obszaru całego Mazowsza.