„Graj mi muzykancie, ja cie lubie słuchać” cz. 2

„Graj mi muzykancie, ja cie lubie słuchać” cz. 2

W dniach 14-15 września 2013 roku odbyła się druga część warsztatów pod hasłem „Graj mi muzykancie ja cie lubie słuchać”, zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, we współpracy z Regionalnym Centrum Biblioteczno-Multimedialnym. Celem warsztatów była nauka gry na harmonii trzyrzędowej oraz barabanienia. Mistrzami tego spotkania byli Jan i Czesław Adamczykowie, słynni muzykanci weselni z okolic Szydłowca. Przekazywali swoją wiedzę i umiejętności gry nie tylko na harmonii ale także na skrzypcach i barabanie wzbogacając melodie o ludowe przyśpiewki. Pod czujnym okiem i uchem mistrzów grupę barabanistów moderował Mateusz Kowalski. 

Sala konferencyjna Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego na te dwa dni zamieniła się w salę muzealną za sprawą eksponowanych instrumentów ze zbiorów szydłowieckiego Muzeum. W celach edukacyjnych na małej ekspozycji zaprezentowane zostały harmonie ręczne i pedałowe produkcji Czesława Adamczyka, firm Stamirowskiego, Jędrycha, Mościckiego i Nabego oraz perkusja rodzinnej kapeli Adamczyków „Ścigłe Felki” i baraban Aleksandra Pasika z Bienieńdzic k. Radomia. Po powitaniu wszystkich uczestników i gości przez pomysłodawczynię i koordynatorkę projektu Katarzynę Zedel, mistrzowie zachwycili wszystkich zebranych świetnym wykonaniem tradycyjnej muzyki – Czesław Adamczyk grał na harmonii pedałowej a Jan Adamczyk na skrzypcach, w takim układzie zawsze grywali na weselach wraz z trzecim bratem Jerzym Adamczykiem, który również jest świetnym harmonistą.

Nauka gry podczas warsztatów odbywała się w trzech grupach. Jan Adamczyk pomagał uczestnikom stawiać pierwsze kroki w świecie harmonii, oswajał ich z tym niezwykłym instrumentem. Czesław Adamczyk poprowadził grupę zaawansowaną, w której znalazła się grupa harmonistów, szczególnie zafascynowana typowo polskim instrumentem jakim jest harmonia pedałowa. Po jego uwagach dotyczących gry na barabanie warsztaty tej grupy moderował Mateusz Kowalski – skrzypek, harmonista, bębnista, śpiewak, członek Kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska, uczeń Jana Gacy. Po zajęciach tanecznych i przerwie nastapił czas na teoretyczne studium harmonii. Czesław Adamczyk podzielił się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami budowniczego harmonii. W celach dokładnej analizy budowy pan Czesław otworzył własną harmonię pedałową firmy Borucki i wyjaśnił skomplikowane mechanizmy działania.

Zabawa taneczna zaplanowana od godz. 19.00 odbywała się w restauracji Hacienda w Szydłowcu. Oprócz uczestników warsztatów pojawiło się również wielu gości z bliższej i dalszej okolicy. Muzeum z radością gościło muzykantów z regionu: Wiesławę Gromadzką, Jana Wochniaka, Aleksandra Krupę i Michała Kapturskiego, Piotra Sikorę, Tomasza Stachurę z kapelą, Tadeusza Lipca z kapelą, Andrzeja Wiórkiewicza, Jana Maraska. Zabawę rozpoczęło pojawienie się kapeli Jana Wochniaka na scenie i wielu świetnych tancerzy na parkiecie. W kulminacyjnym momencie zabawy brakowało miejsc nie tylko do tańca. Atmosfera na zabawie była wyśmienita, wszyscy czuli wielką radość ze spotkania oraz z płynącej muzyki.

Drugiego dnia warsztatów uczestnicy połączyli siły wypełniając przestrzeń Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialne tradycyjnymi rytmami. Panowie Czesław i Jan byli zadowoleni z postępów muzykantów i zachęcali ich do kontynuowania nauki.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w warsztatach, za radość i optymizm, którymi chętnie dzielili się ze wszystkimi. Serdecznie dziękujemy za współpracę Szydłowieckiemu Centrum Kultury i Sportu – Zamek. Właścicielom restauracji Hacienda i Firmie WWG Dan dziękujemy za organizacyjne wsparcie wydarzenia. Dziękujemy Janowi Wochniakowi za użyczenie barabanów i Andrzejowi Wiórkiewiczowi za użyczenie harmonii na czas warsztatów. I przede wszystkim dziękujemy Janowi i Czesławowi Adamczykom za naukę nie tylko melodii i gry na instrumentach ale także fachu muzykanckiego.

Warsztaty muzyki tradycyjnej odbyły się i są współfinansowane w ramach III edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji”.