Zdjęcie mężczyzny w siwych włosach i okularach. Prawa ręka uniesiona w górze. Na kolanach leży instrument muzyczny.

Warsztaty śpiewu z akompaniamentem liry korbowej

W czwartek 5.10.2023 r. w muzealnym Centrum Naukowo-Administracyjnym odbyły się warsztaty śpiewu z akompaniamentem liry korbowej.

Prowadzący Jacek Hałas przybliżył tradycje wędrownych śpiewaków z różnych części Europy oraz znaczenie dziadów-lirników dla polskiej kultury.

Opowiadał również o poszukiwaniach oryginalnych tekstów pieśni dziadowskich w archiwach oraz w publikacjach etnograficznych z XIX w. i początków XX w.

W części praktycznej uczestnicy wykonywali „Cantico de s. Jop”, czyli „Pieśń Hioba”, której tekst ukazał się drukiem w początkach XVII w. oraz pieśń dziadowską o świętej Halinie według zapisów Oskara Kolberga.

Śpiewakom z Kielc, Warszawy, Opoczna oraz z Szydłowca towarzyszył akompaniament czterech lir korbowych.

—–

Warsztaty śpiewu z akompaniamentem liry korbowej zrealizowane zostały w ramach projektu „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

logo - samorząd województwa mazowieckiego - 25 lat