zdjęcie pocztówek

Wernisaż wystawy „W korespondencji z Polihymnią”

Pocztówka – popularna niegdyś forma przesyłania życzeń czy pozdrowień, dziś wyparta przez telefony, e-maile i portale społecznościowe, powoli odchodzi w niepamięć. Tchnąca duchem minionej epoki, jest świadectwem kultury i obrazem zmian, jakie zachodziły w niej w XIX i XX w.

Wśród bogatej tematyki kart pocztowych swoje trwałe miejsce znalazły motywy związane z muzyką i  instrumentami muzycznymi.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przygotowało nową wystawę prezentującą karty pocztowe z własnych zbiorów.

Wystawa „W korespondencji z Polihymnią” zabiera nas w podróż do świata ludowych zwyczajów, zabaw, świąt, ale też zwykłego codziennego życia, któremu niemal w każdym momencie towarzyszyły dźwięki instrumentów, zbudowanych, by wzruszać, rozweselać, umilać czas…

Tematyka muzyczna obecna w szydłowieckiej kolekcji pocztówek obejmuje również motywy dworskie i mieszczańskie, także w ujęciu alegorycznym. Na kartach widzimy wytworne damy, ucztujących dworzan, postacie historyczne i  symboliczne oraz bohaterów literackich. Tym, co łączy wszystkie te przedstawienia, to obecność w nich muzyki oraz związanych z nią zjawisk i artefaktów, tradycyjnie kojarzonych z muzycznym patronatem jednej z greckich muz – Polihymnii.

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 lipca 2022 r. o godzinie 18.00 na Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów w Szydłowcu.