Turniej skrzypków

Turniej skrzypków

W murach zamku Szydłowieckich znów rozbrzmiała muzyka. Na zorganizowanym przez Muzeum Ludowych Instrumentów Koncercie pt.: Turniej skrzypków spotkały się dwa, zupełnie odmienne światy, a zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać gry niezrównanych wirtuozów. 

Wieczór ten różnił się od innych oryginalną formą – był konfrontacją muzyczną dwóch mistrzów – Zbigniewa Pilcha (koncertmistrza, kameralisty i wykładowcy akademickiego) oraz Romana Wojciechowskiego (skrzypka ludowego, laureata Nagrody Kolberga oraz nagród Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym). Różniło ich prawie wszystko – od rodzaju instrumentu, przez sposób nauki gry, repertuar aż po wykonawstwo. Na Turnieju… połączyła ich widownia i zadawane tematy muzyczne, które na zmianę podejmowali. Zabrzmiały marsze, tańce, improwizacje, melodie smutne i wesołe oraz oczywiście coś o miłości. Zebrani goście wysłuchali min. utworów Praetoriusa, Jean Baptiste Lulle’go czy Telemanna, oraz ludowe melodie opoczyńskie. Duże zainteresowanie wzbudziły też towarzyszące skrzypkom instrumenty. Ze Zbigniewem Pilchem zagrała Marta Niedźwiecka na klawesynie i regale, a z Romanem Wojciechowskim na harmonii Radosław Biniek oraz na barabanie Bogusław Lipski. Muzycy otrzymali oklaski na stojąco, a publiczność doczekała się paru bisów. Modernizatorem wieczoru była Katarzyna Zedel.

Koncert pt. „Turniej skrzypków” jest kolejnym przedsięwzięciem towarzyszącym wystawie Ludowe „stradivariusy” realizowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

fot. Tomasz Rogala