„O gęsim jaju” – wiosenny spektakl muzyczny

„O gęsim jaju” – wiosenny spektakl muzyczny

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru szydłowieckie muzeum przemieniło się w teatr. Około 250 młodych widzów przybyło na spektakl muzyczny „O gęsim jaju” w wykonaniu grupy Teatrzyk Raz Dwa Trzyk.

Opowieść „O gęsim Jaju” to wesoła historyjka o tym, jak to przez trzy dni „było jak było” a pewnego dnia „coś się zmieniło” i gęsie jajo wyruszyło na wędrówkę. Po drodze spotkało Raka Nieboraka, Koguta Piejaka, Kaczkę Kwaczkę, Kota Mruczka i Psa Kruczka. Na noc wędrowcy zatrzymali się w leśnej chatce. Tym czasem, co się stało? Szli przez ten las złodzieje. Co było dalej? O to trzeba zapytać małych widzów z szydłowieckich przedszkoli i szkół.

Zespół „Teatrzyku” wprowadził dzieci w świat teatru lalkowego z muzyką graną na żywo, pobudzając wyobraźnię widzów, tworząc niezwykłe postaci z prostych przedmiotów kuchennych. Forma spektaklu, oparta została na założeniach teatru supełków Marii Kownackiej, wywodzącego się z tradycji domowych teatrzyków i zabaw dziecięcych. Interaktywna formuła zachęcała dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy w czym pomagały wykorzystane w przedstawieniach fragmenty tradycyjnych piosenek i zabaw dziecięcych.

Sala kominkowa szydłowieckiego zamku zorganizowana w przestrzeń teatralną dzięki kolorowej scenografii wypełniła się muzyką wykonaną na harmonii trzyrzędowej, bębenku obręczowym oraz na różnych instrumentach dźwiękonaśladowczych: gwizdkach ceramicznych – ćwierkających ptaszkach i kukających kukułkach, terkotkach, kołatkach, flekstatonie i innych.

Scenariusz, reżyseria, scenografia i lalki: Agnieszka Kontny
Muzyka: Katarzyna Szurman i Katarzyna Żytomirska

fot. Tomasz Rogala