Noc Muzeów w Szydłowcu

Noc Muzeów w Szydłowcu

Międzynarodowa Noc Muzeów, po raz kolejny zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, wypełniona była różnymi atrakcjami, dzięki czemu każdy znalazł coś dla siebie. 

W sobotni wieczór orientalne melodie wypełniły Salę Kominkową szydłowieckiego Zamku. Rozbrzmiały gongi, bębny, śpiew. Wieczór rozpoczął koncert WARSAW GAMELAN GROUP – zespołu, który jako pierwszy w Polsce prezentuje tradycyjną muzykę Indonezji. Dla  zebranych gości było to doświadczenie niecodzienne. Uwagę zwracały interesujące instrumenty, sposób grania zespołowego i sama muzyka, brzmiąca zupełnie inaczej, niż ta do której jesteśmy przyzwyczajeni. Repertuar był bardzo szeroki – od utworów dworskich, przez ludowe na współczesnych i popularnych kończąc. Koncert uświetniła Diah Anggraini-Martin prezentując publiczności różne formy tańców indonezyjskich.

Drugim punktem programu było zwiedzanie ekspozycji czasowej „Ludowe stradivariusy” z autorką jej scenariusza Katarzyną Zedel. Goście mieli okazję wysłuchać specjalistkę do spraw zbiorów, która dzieliła się ze słuchaczami wiedzą i doświadczeniem.

Ostatnią atrakcją Międzynarodowej Nocy Muzeów była projekcja filmu „KapelMistrze”. Jego reżyser Tomasz Knittel, szczególnie zainteresowany tworzeniem filmów muzycznych, połączył tradycję ze współczesnością, zabierając gości w folkową podróż po Warszawie. Na ekranie zobaczyć można było min. Kapele ze Wsi Warszawa, InFidelis, Janusz Prusinowski Kompania i inne kapele związane z polską sceną muzyki źródeł.

fot. Tomasz Rogala