Grafika. Na ciemnym tle widoczny łuk arkadowy. Na pierwszym planie napis w zielonym kolorze.

Międzynarodowa Noc Muzeów

Międzynarodowa Noc Muzeów 2024 w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

W sobotę 18 maja 2024 r.  zapraszamy do szydłowieckiego zamku (ul. Gen. J. Sowińskiego 2) w godzinach 11:0024:00.

Najważniejsze wydarzenia:

17:00–18:00 warsztaty dla dzieci „Muzyka kołem się toczy” 

W otoczeniu dzieł sztuki i niezwykłych instrumentów muzycznych (prezentowanych na wystawie czasowej „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu”) uczestnicy poznają nietypowy instrument muzyczny – czyli lirę korbową. Obejrzą dzieła sztuki i odczytają fragmenty literatury, w których pojawia się lira korbowa. Dowiedzą się po co lirze korbka, struny i klawisze oraz jak grać na tym instrumencie.

18:00–19:00 zwiedzanie ekspozycji dla dzieci

Młodzi zwiedzający poznają najciekawsze obiekty szydłowieckiej kolekcji. Dowiedzą się kto, po co i z czego budował ludowe instrumenty. Spróbują gry na cymbałach, burczybasie, terkotkach, harmonii czy lirze korbowej. W trakcie odkrywania historii zamku poszukają jednorożca, smoka i muzealnego rycerza.

20:00–21:00 koncert Alegancka Kapela

Pod arkadami na schodach paradnych szydłowieckiego zamku wystąpi zespół, który kontynuuje miejskie tradycje muzyczne wykonując ballady podwórzowe, piosenki z rewii i kabaretów. Artyści w składzie Justyna Jary (wokal), Artur Lipiński (perkusja), Grzegorz Rytka (saksofon tenorowy), Janusz Tytman (mandolina, banjo, gitara), Mateusz Wachowiak (akordeon), Michał Zuń (kontrabas) przybliżą świat miejskiego folkloru poprzez opowieści i muzykę najbardziej charakterystycznych dzielnic Warszawy.

ok. 21:15–22:30 zwiedzanie ekspozycji

W czasie zwiedzania przewodnik-edukator przedstawi najcenniejsze obiekty z największej w kraju kolekcji ludowych instrumentów muzycznych, opowie o tradycjach związanych z budową instrumentów, a także opowie o historii obiektu, w którym znajdują się muzealne ekspozycje – czyli gotycko-renesansowego zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Odwiedzający obejrzą następujące wystawy:

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegóły +48 48 617 17 89.