Zdjęcie fragmentu ekspozycji. Ścianki z obrazami i napisami. Przed nimi gabloty z lirami korbowymi.

Lira korbowa – instrument romantycznego mitu

Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Cenne instrumenty muzyczne w otoczeniu dzieł sztuki. Na wystawie, otwartej 17 listopada 2023 roku w szydłowieckim zamku, oglądać można 24 najcenniejsze XVIII, XIX i XX-wieczne liry korbowe z kilkunastu muzeów polskich (w tym ze zbiorów szydłowieckiej instytucji), oryginalne obrazy, grafiki oraz fotogramy dokumentujące znaczenie liry korbowej i dziada-lirnika w polskiej kulturze (Matejko, Wyczółkowski, Axentowicz, Malczewski, Makarewicz, Wyspiański). Fragmenty dramatów i poezji twórców XIX i początku XX wieku oraz muzyka współczesnych lirników uzupełniają ekspozycję, będącą jedyną w swoim rodzaju lekcją instrumentoznawstwa, historii, sztuki i literatury. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog z artykułami naukowymi przybliżającymi zagadnienia związane z lirą korbową.
Patronat nad wystawą objęli prof. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Wystawa będzie czynna do 30 czerwca 2024 r.
Wystawa zrealizowana została we współpracy z instytucjami z całego kraju m.in.:

• Muzeum Narodowym w Krakowie
  • Muzeum Narodowym w Lublinie
  • Muzeum Narodowym w Poznaniu
  • Muzeum Narodowym w Warszawie
  • Muzeum Narodowym we Wrocławiu
  • Gminnym Ośrodkiem Kultury i Wypoczynku w Haczowie
  • Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie
  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
  • Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
  • Muzeum Mazowieckim w Płocku
  • Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
  • Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu
  • Muzeum-Skansenem Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie
  • Muzeum Śląska Cieszyńskiego
  • Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
  • Muzeum Ziemi Bieckiej
  • Zamkiem Królewskim na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki
  • Biblioteką Jagiellońską w Krakowie
  • Biblioteką Narodową w Warszawie
  • Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie.

—–

Projekt „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

logo - samorząd województwa mazowieckiego - 25 lat