Koncert Małgorzaty Walewskiej i Roberta Grudnia

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu na zakończenie 2011 roku zaprosiło swoich stałych bywalców oraz wielbicieli muzyki na koncert gwiazdy światowej wokalistyki Małgorzaty Walewskiej, której wspaniały mezzosopran oraz niepospolite warunki dramatyczne znane są na całym świecie.

Artystce na fortepianie towarzyszył Robert Grudzień, który w tym roku obchodzi dwudziestopięciolecie działalności artystycznej. Koncert stał się okazją do złożenia gratulacji i życzeń artyście. Dyrektor muzeum dr Aneta Oborny odczytała list gratulacyjny wystosowany do jubilata przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,
w którym zaznaczył wkład Roberta Grudnia w kulturę Mazowsza, a tym samym w promocję całego kraju. Marszałek podziękował również m.in. „za zaangażowanie na rzecz kultury oraz w rozwój muzyki poważnej”. Podczas wieczoru jubilat kilkakrotnie zaprezentował skomponowane przez siebie utwory.

Koncert rozpoczął się preludium „Pan Cogito” skomponowanym przez Roberta Grudnia do spektaklu „Słowo o Herbercie”.
Następnie na scenie pojawiła się pani Małgorzata Walewska. Po raz kolejny artystka dowiodła, że cieszy się uznaniem nie tylko muzycznego środowiska, krytyków muzycznych ale przede wszystkim publiczności, zachwycając wszystkich wykonaniem m.in. arii Feneny
z opery „Nabucco” G. Verdiego oraz „Lamentem Dydony” z opery „Dydona i Eneasz” Henrego Purcella. Śpiewane przez artystkę w kolejnej części koncertu pieśni i arie autorstwa Moniuszki, Chopina i Verdiego zachwyciły i porwały publiczność swoją interpretacją, wyśpiewanymi w każdej frazie emocjami, głębią wyrazu. W świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój wprawiły publiczność polskie kolędy w mistrzowskim wykonaniu artystki.
Niezwykła atmosfera wieczoru, kunszt wokalistki, jej niespotykany i fascynujący głos oraz muzyka w wykonaniu Roberta Grudnia sprawiły że koncert zakończył się długimi owacjami.

Niespodzianką i zaszczytem dla licznie zgromadzonych w sali koncertowej gości była propozycja pani Małgorzaty Walewskiej zaśpiewania wspólnie kolędy „Cicha Noc”.

Po koncercie artyści chętnie i cierpliwie podpisywali swoje płyty oraz rozmawiali z publicznością.

Koncert prowadził pan Leszek Ślusarski – dziennikarz radiowy „Radia Kielce”.

Koncert współfinansowany ze środków Powiatu Szydłowieckiego

Sponsorzy: