JAZZ I STATKOWSKI

JAZZ I STATKOWSKI

W piątkowy wieczór (tj. 24 stycznia 2020 r.) koncert „Kuba Stankiewicz inspired by Roman Statkowski” zgromadził tłumy słuchaczy w Sali Kominkowej zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Były bisy, możliwość podpisania przez artystów płyt a także podzielenia się między sobą wrażeniami.

Z Kubą Stankiewiczem, znakomitym pianistą jazzowym i kompozytorem koncertującym na całym świecie, wystąpili artyści należący również do czołówki polskiego jazzu: grający na saksofonie tenorowym i sopranowym Maciej Sikała, kontrabasista Wojciech Pulcyn oraz grający na perkusji Sebastian Frankiewicz. Koncert miał na celu przypomnienie twórczości znakomitego polskiego kompozytora i pedagoga Romana Statkowskiego (zm. 1925) – autora m.in. oper, utworów orkiestrowych, kameralnych i fortepianowych, nawiązujących również do muzyki ludowej, kompozytora który miał niebagatelny wpływ na ukształtowanie artystyczne twórców amerykańskiej muzyki filmowej, m.in. Henryka Warsa i Victora Younga.

Utwory prezentowane podczas wieczoru, składające się na muzyczny projekt autorstwa Kuby Stankiewicza, pochodziły z opery „Maria” Romana Statkowskiego (premiera w Warszawie w 1906 r.), jak również z cyklu Preludiów op. 37. Improwizacje składające się na jazzową opowieść wzruszały głębią, wyrazem i dynamiką artystycznego dialogu, ekscytowały wirtuozerią wykonawców, toteż za każdym razem spotykały się z uznaniem publiczności. Były bisy, były kwiaty, były emocje.

Po koncercie goście udali się do Sieni Radziwiłłów, gdzie przy poczęstunku mogli dzielić się ze sobą wrażeniami, zwiedzać ekspozycję jak również zamienić słowo z artystami.

Fot. T. Rogala