Instrumenty w podróży

Instrumenty w podróży

Eksponaty z szydłowieckiego Muzeum goszczą na wystawie w „W kręgu muzyki dworskiej” w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Na wystawie znalazło się dziewięć instrumentów – róg sygnalizacyjny, dwie trąbki naturalne, klarnet C, flet piccolo, skrzypce, altówka i kontrabas oraz lira korbowa.

„Materiał zgromadzony na wystawie prezentuje część szerszego zagadnienia, jakim była obecność muzyki na dawnych dworach magnackich. Zwłaszcza w XVIII wieku były one ważnymi ośrodkami życia kulturalnego i miejscem, gdzie szczególnie dbano o wyszukane rozrywki. Nauka gry na instrumentach, czy nauka tańca były nieodłącznym elementem nie tylko wychowania młodzieży, ale też spędzania wolnego czasu. Oprawą muzyczną podczas nabożeństw, uroczystości rodzinnych, jak również biesiad i balów zajmowała się kapela dworska, która w zależności od majętności magnata liczyła od kilku do kilkudziesięciu muzyków. Właściciel Białegostoku i Choroszczy Jan Klemens Branicki sprowadzał i opłacał licznych artystów: muzyków, wysoko wykwalifikowanych śpiewaków, a także utrzymywał balet.” – podają autorzy wystawy.

Na wystawie można zobaczyć: instrumenty muzyczne, malarstwo, grafikę oraz przykłady sztuki dekoracyjnej, w których tematem wiodącym jest muzyka.

Wystawa jest czynna od 17 maja do 30 sierpnia 2014 roku, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.