Koncert Kinga Rataj Trio

Koncert Kinga Rataj Trio

W piątek 8 listopada 2024 r. w Centrum Naukowo-Administracyjnym odbył się kolejny w tym roku koncert z cyklu „Kameralnie nad Korzeniówką”. Tym razem w cyklu ukazującym różnorodne gatunki muzyczne i inne formy związane z muzyką, w tym te czerpiące inspiracje z muzyki ludowej – muzeum zwróciło uwagę na fenomen portugalskiego fado.

Fado to jeden z najbardziej charakterystycznych i złożonych elementów kultury portugalskiej, gatunek heterogeniczny i performatywny, coraz częściej asymilujący się w różnych krajach i występujący w różnych kontekstach kulturowych.

Fado jako „miejska, popularna pieśń portugalska”, zostało w 2011 roku wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO dołączając do najcenniejszych, wymagających ochrony, form ludzkiej aktywności z zakresu kultury.

Na muzealnej scenie wystąpił zespół Kinga Rataj Trio w składzie: Marek Bazela – fortepian; Oleg Dyyak – akordeon, cajon, duduk, instrumenty perkusyjne oraz vocal – Kinga Rataj.

Kinga Rataj to najważniejsza artystka śpiewającą fado w naszym kraj, laureatka wielu festiwali i zdobywczyni licznych nagród, inicjatorska pierwszego w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Fado.

Wspaniałe wykonania wokalne  połączone z doskonałym opanowaniem języka portugalskiego, wzbogacone akompaniamentem różnorodnego instrumentarium, zachwyciło szydłowiecką publiczność, która z zaangażowaniem wraz z artystką odśpiewała popularną pieśń z repertuaru Amalię Rodrigues „É uma casa portuguesa com certeza”.

Pełen emocji wieczór z muzyką fado, która odzwierciedla duszę Portugalczyków, ich wiarę w przeznaczenia, w prymat duszy i serca nad rozumem, uzupełniło pokoncertowe spotkanie z kulinariami z Półwyspu Iberyjskiego.

Koncert zrealizowano w ramach projektu „Fado – heterogeniczność, performens, inkluzywność” finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy.

Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.