Lira korbowa – o unikatowości instrumentu
W piątek 26 kwietnia 2023 r. w przestrzeni wystawy czasowej „Lira korbowa – instrument romantycznego mitu” w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbyło się spotkanie pt. „Lira korbowa – o unikatowości instrumentu”.
W czasie prelekcji, odbywającej się wśród zabytkowych instrumentów i dzieł sztuki, profesor Zbigniew Jerzy Przerembski przybliżył historię, przemiany budowy instrumentu na przestrzeni wieków. Omówił także artystyczne prezentacje liry korbowej od najstarszych znanych wizerunków po prace XIX-wiecznych polskich malarzy (J. Malczewskiego, T. Axentowicza, czy K. Pochwalskiego), zwracając uwagę na prawidłowość odwzorowania samego instrumentu jaki i uchwycenie sposobu gry na nim.
Profesor Zbigniew Jerzy Przerembski to etnomuzykolog, Kierownik Zakładu Muzykologii Systematycznej w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowca Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w badaniu muzyki ludowej oraz dziejów muzyki tradycyjnej w Polsce i Europie, zajmuje się zagadnieniami z zakresu analizy i klasyfikacji, stylów, gatunków i form, instrumentów oraz praktyki wykonawczej. Jest autorem wielu publikacji o charakterze naukowym i popularno-naukowym w tym książki pt. „Lira korbowa w tradycji kulturowej Rzeczypospolitej”.