Zatańczyć kolorem. Wokół obrazów Zofii Stryjeńskiej

W piątek 27 września 2019 roku, w siedzibie Muzeum przy ul. Kąpielowej 8 było gwarno i wesoło. 26 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, wzięło udział w zajęciach malarskich zorganizowanych w Sali Konferencyjnej Muzeum pod czujnym okiem nauczycielki plastyki – Iwony Farbiś.

Tytuł wydarzenia nie był przypadkowy, gdyż nawiązywał do niezwykłej artystki – „księżniczki polskiego malarstwa”, popularnej w XX-leciu międzywojennym – Zofii Stryjeńskiej, której obrazy w formie fotogramów prezentowane są obecnie w siedzibie Muzeum przy ul. Kąpielowej 8.

Zadaniem uczniów było ukazanie swojej interpretacji twórczości Zofii Stryjeńskiej. By lepiej zrozumieć złożoną osobowość i twórczość artystki, na początku spotkania prelekcję wygłosiła Monika Sadura, starszy kustosz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. W trakcie spotkanie uczniowie otrzymali również zadanie dodatkowe, stworzenie intrygującego rebusa związanego z osobą słynnej plastyczki.

Ten dzień przyniósł uczniom wiele uśmiechu i nowych umiejętności. Efekty prac młodych adeptów malarstwa można obejrzeć w galerii poniżej. Mamy nadzieję, że warsztaty dały także uczestnikom impuls do zgłębienia historii polskiej kultury i sztuki.

Wystawę można obejrzeć w siedzibie

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, ul. Kąpielowa 8,

od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 14:30.

fot. T. Rogala