Cztery dorosłe stojące osoby na trawniku przed namiotami plenerowymi przy czarnym stoliku. Dwaj starsi mężczyźni trzymają okrągłe instrumenty muzyczne.

XX Święto Żelaza i Stali

W niedzielę 4 sierpnia 2024 r. w Zabytkowej Hucie Żelaza w Chlewiskach odbyło się jubileuszowe XX Święto Żelaza i Stali. Uroczystość wspólnie otworzyli Wójt Gminy Chlewiska Albert Kijak, Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie Mirosław Zientarzewski oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska. Wydarzenie przygotowane przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie wspólnie z Urzędem Gminy Chlewiska i Gminnym Ośrodkiem Kultury to coroczna impreza plenerowa promująca regionalne tradycje, przemysł i wyroby rzemieślnicze. Publiczność miała możliwość poznania starych technik wytopu żelaza, obejrzenia udostępnionych w hucie zbiorów muzealnych Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Świętu towarzyszyły liczne atrakcje i występy artystyczne. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przygotowało stoisko prezentujące ludowe instrumenty i narzędzia muzyczne. Chętni mogli spróbować swoich sił w grze na ludowej perkusji, czyli dżazie, na lirze korbowej, skrzypcach diabelskich, bębenkach, piszczałkach, grzechotkach i terkotkach. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty budowy diabelskich skrzypiec i burczybasów, które dzieci mogły zabrać ze sobą i cieszyć się ich dźwiękami w domowym zaciszu.

Przy głównym trakcie komunikacyjnym można było zobaczyć wystawę plenerową pt. Instrumenty, malarstwo – nabytki Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu  przedstawiającą najciekawsze obrazy i instrumenty, które pozyskano do muzealnej kolekcji w ostatnich latach.

Święto Żelaza i Stali w niezwykłym, zabytkowym kompleksie hutniczym w Chlewiskach przyciągnęło rzeszę mieszkańców regionu, turystów i gości. Stoisko Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych odwiedzili m.in. goście z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Panią Hanną Wróblewską na czele. Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za zainteresowanie, wspólne muzykowanie, budowanie instrumentów i rozmowy o tradycji ludowego instrumentarium muzycznego w polskiej kulturze.