Wystawa ze zbiorów szydłowieckiego Muzeum w Opocznie

Wystawa ze zbiorów szydłowieckiego Muzeum w Opocznie

Od 23 stycznia 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Opocznie można podziwiać eksponaty ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, na wystawie „Motywy floralne i zoomorficzne w ludowym instrumentarium muzycznym”.

Wątek przewodni opoczyńskiej wystawy to rośliny i zwierzęta, znajdujące odbicie w kształcie, formie zdobienia, jak też w materiale, który posłużył do budowy instrumentu. Polskie instrumentarium muzyczne reprezentują między innymi skrzypce z lwią główką nieznanego twórcy, skrzypce wykonane przez Stefana Witka z Rzepiennika Biskupiego k. Tarnowa z główką w kształcie węża, złóbcoki Stanisława Gracy z Poronina (małopolskie) oraz cymbały rzeszowskie Bronisława Pikuły z Czerc k/Przeworska (podkarpackie). Instrumenty europejskie, obecnie nieco rzadziej używane, to gitarolutnia z rozetą w kształcie róży, niemieckie cytry koncertowe z namalowanymi ornamentami roślinnymi oraz przedstawiającymi pawie, mandolina typu portugalskiego produkcji włoskiej z inkrustowanym motywem przedstawiającym motyle.

Wystawę uroczyście otworzył Tomasz Łuczkowski – dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, przywitał zebranych gości oraz młodzież z ZSS nr 1 w Opocznie. Zaznaczył, iż jest to kolejna wystawa realizowana we współpracy z szydłowiecką placówką – wcześniej prezentowane były: „W warsztacie lutnika” oraz „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”. Po ekspozycji oprowadziła Katarzyna Zedel – autor, główny realizator i kurator wystawy. Zgromadzonym dzieciom najbardziej przypadły do gustu wielobarwne dzwonki i gwizdki ceramiczne w formach odwzorowujących domowe i dzikie zwierzęta – kury, gęsi, bociany, sowy, żaby, jeże, borsuki. Niektórym z gwizdków nadano formę miniaturowej rzeźby – jeźdźca na koniu, kobiety z kurką, lajkonika.

Na wystawę w Muzeum Regionalnym w Opocznie zapraszamy do końca marca 2015 roku.