Wizyta Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

Wizyta Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

W środę 8 stycznia 2020 roku Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik złożył wizytę w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Celem wizyty było zwiedzenie nowej ekspozycji stałej „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” – objętej honorowym patronatem Marszałka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zrealizowanej ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wystawa zlokalizowana jest w najstarszej, XV-wiecznej części Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów, w trzech zabytkowych, bogato dekorowanych komnatach, w których do kwietnia ubiegłego roku mieściły się muzealne biura. Aranżacja komnat na cele wystawiennicze możliwa była dzięki wcześniejszej przeprowadzce biur i gabinetów do nowej, administracyjnej siedziby Muzeum przy ulicy Kąpielowej w Szydłowcu.

Podczas zwiedzania wystawy – frapującej urodą instrumentologicznych ciekawostek: instrumentów oryginalnych, nietypowych, prezentowanych w zróżnicowanej narracji, w różnych aspektach i tworzących konstrukcję merytoryczną odnoszącą się do inwencji, gatunku muzyki polifonicznej popularnej w czasach późnej świetności szydłowieckiego zamku – szczególną uwagę Marszałka Adama Struzika zwróciły instrumenty zarówno te profesjonalne jak i ludowe: XVIII-wieczne trąbki, XIX –wieczne pozytywki, cytry czy mandoliny. Trzy nowe przestrzenie wystawiennicze pozwoliły nie tylko na wyeksponowanie instrumentów, ale również na udostępnienie zwiedzającym zamkowych komnat kryjących piękno detali architektonicznych. Uwagę Gościa zwróciły też liczne multimedia: aplikacja „kompozytor”, panele merytoryczne i pobudzająca do gry wybrane instrumenty batuta – dzięki której można poczuć się przez chwilę jak dyrygent, jak też również instrumenty udostępnione na wystawie, na których zwiedzający sami mogą doświadczać ich walorów brzmieniowych.

Wystawa „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” to już druga w tym roku inwestycja zrealizowana przez muzeum ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego – w maju instytucja otworzyła nową siedzibę- budynek administracyjno-edukacyjny przy ul. Kąpielowej w Szydłowcu.

fot. archiwum MLIM