„Wierzby” zostały wręczone

„Wierzby” zostały wręczone

Pierwsza nagroda dla Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Już po raz jedenasty rozdane zostały nagrody w Konkursie Mazowieckie Zdarzenie Muzealne -„Wierzba”. W tym prestiżowym  konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, wyłaniającym najlepsze placówki w regionie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zostało wyróżnione po raz kolejny, otrzymując I nagrodę w kategorii muzealny projekt otwarty, za zorganizowanie „V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych”. To ósma nagroda dla szydłowieckiej placówki w historii tego konkursu – konkursu, do którego mogło przystąpić 116 muzealnych placówek mających swoją siedzibę na Mazowszu. 

Gala konkursowa miała miejsce 21 września br. w Zespole Pałacowo Zamkowym Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Przybyli goście powitani zostali krótkim koncertem, w programie którego znalazły się utwory Henryka Wieniawskiego na skrzypce i fortepian (Legenda, Kujawiak, Mazurca Obertas). Po przemówieniach okolicznościowych i oficjalnym otwarciu gali przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, nastąpiło wręczenie nagród i honorowych wyróżnień laureatom XI edycji Konkursu. Spośród 86 projektów wyłoniono laureatów w pięciu kategoriach (wystawy zorganizowane przez mniejsze muzea, wystawy zorganizowane przez większe muzea, muzealny projekt otwarty, muzealny projekt edukacyjny, wydawnictwa muzealne). Wśród nagrodzonych pierwszymi nagrodami, obok Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych znalazły się: Prywatne Muzeum Bożeny i Wojciecha Prus Wiśniowskich, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

W imieniu wszystkich nagrodzonych zabrała głos dr Aneta I. Oborny – dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, mówiąc m.in. o znaczeniu konkursu „Wierzba” jako przedsięwzięciu ważnym, doceniającym działania instytucji i mobilizującym do podejmowania ciekawych działań oraz pasji tych, którzy tworząc muzealne projekty sercem i intelektem wnoszą wartości w życie innych.

Galę konkursową, którą poprowadziła znana prezenterka telewizyjna Beata Tadla, zakończył występ satyryka, Krzysztofa Daukszewicza.