Unikatowa trąbka w unikatowym miejscu
Z okazji obchodów 54. urodzin Muzeum Gdańska w Ratuszu Głównym Miasta zaprezentowana została jedyna zachowana trąbka Johanna Wilhelma Stritzke. Trąbka ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wykonana została w 1749 roku. Na co dzień prezentowana jest na wystawie stałej „Magia instrumentów – osobliwości inwencja trzygłosowa” w szydłowieckim zamku.
Instrumenty wykonane przez Johanna Wilhelma Stritzke w gdańskiej pracowni, którą prowadził w latach 1730-1739, stały się ważnym elementem w historii muzyki miasta. Zamawiali je m.in. muzycy kapeli gdańskiej, o czym świadczą archiwalne dokumenty.
Rekonstrukcja instrumentu Johanna Wilhelma Stritzkego na potrzeby gdańskiego muzeum powstała z inicjatywy dr Pawła Hulisza (pedagoga gdańskiej Akademii Muzycznej, autora hejnału wykonywanego w czasie Jarmarku Dominikańskiego).
Replikę z mosiądzu ze srebrnymi elementami wykonał brytyjski muzyk i rekonstruktor instrumentów historycznych Graham Nicholson. Na podstawie chorągwi gdańskiej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu zdobiącą trąbkę flarę wykonała Aleksandra Kucharska z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Zrekonstruowana trąbka stała się muzycznym prezentem dla wszystkich mieszkańców miasta Gdańska, a w dniu obchodów urodzin muzeum dokonano prezentacji szydłowieckiego oryginału oraz rekonstrukcji, której brzmienia można było wysłuchać na przedprożu Ratusza Głównego Miasta Gdańska.