Święto Muzyki
„Róbmy muzykę!” pod takim hasłem od ponad czterdziestu lat 21 czerwca obchodzone jest Święto Muzyki. Formuła świętowania kładąca nacisk na samodzielne muzykowanie doskonale odpowiada sposobowi, w jaki Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zachęca do poznawania swojej kolekcji. Poprzez osobiste doświadczenie muzyki, słuchanie, granie i komponowanie – oczywiście w wersji analogowej na ręcznie wykonanych instrumentach, ale i cyfrowo w aplikacjach dostępnych na wystawach.
Zwiedzanie
W tym roku z okazji Święta Muzyki odwiedzający mogli skorzystać ze specjalnej ścieżki zwiedzania umożliwiającej granie na dodatkowo przygotowanych instrumentach, a w przestrzeni Komnaty Intermezzo zapoznać się z filmem „O fizyczności dźwięku”, opowiadającym o sposobach powstawania dźwięków.
Prezentacja blaszanych instrumentów dętych
Na zwiedzających czekała także inna niespodzianka, podkreślająca francuskie korzenie święta. W Zamku w Szydłowcu w Sieni Radziwiłłów zaprezentowano blaszane instrumenty dęte z krajów francuskojęzycznych. Część z wyeksponowanych artefaktów, mimo iż znajduje się w zbiorach szydłowieckiej placówki od kilkudziesięciu lat, nigdy wcześniej nie była pokazywana publiczności.
Koncert z cyklu „Kameralnie nad Korzeniówką”
Ostatnim akordem Święta Muzyki w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu był recital fortepianowy. W piątek 28 czerwca 2024 r. w Centrum Naukowo-Administracyjnym wystąpił francuski pianista Michel Bordouncle, prezentując kompozycje Ludwika van Beetovena, Johannesa Brahmsa i Franciszka Liszta. O kompozytorach, ich twórczości oraz walorach muzycznych przygotowanych utworów mówił Artur Jaroń – pianista, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Koncert zakończył się bisem z muzyką z południowo-wschodniej Francji.