blaszane instrumenty muzyczne umieszczone w szklanych gablotach ustawionych na czarnych metalowych nogach, z prawej strony kartka z opisami umieszczona na stelażu zabudowy.

Święto Muzyki

„Róbmy muzykę!” pod takim hasłem od ponad czterdziestu lat 21 czerwca obchodzone jest Święto Muzyki. Formuła świętowania kładąca nacisk na samodzielne muzykowanie doskonale odpowiada sposobowi, w jaki Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zachęca do poznawania swojej kolekcji. Poprzez osobiste doświadczenie muzyki, słuchanie, granie i komponowanie – oczywiście w wersji analogowej na ręcznie wykonanych instrumentach, ale i cyfrowo w aplikacjach dostępnych na wystawach.

Zwiedzanie

W tym roku z okazji Święta Muzyki odwiedzający mogli skorzystać ze specjalnej ścieżki zwiedzania umożliwiającej granie na dodatkowo przygotowanych instrumentach,  a w przestrzeni Komnaty Intermezzo zapoznać się z filmem „O fizyczności dźwięku”, opowiadającym o sposobach powstawania dźwięków.

Prezentacja blaszanych instrumentów dętych

Na zwiedzających czekała także inna niespodzianka, podkreślająca francuskie korzenie święta. W Zamku w Szydłowcu w Sieni Radziwiłłów zaprezentowano blaszane instrumenty dęte z krajów francuskojęzycznych. Część z wyeksponowanych artefaktów, mimo iż znajduje się w zbiorach szydłowieckiej placówki od kilkudziesięciu lat, nigdy wcześniej nie była pokazywana publiczności.

Koncert z cyklu „Kameralnie nad Korzeniówką”

Ostatnim akordem Święta Muzyki w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu był recital fortepianowy. W piątek 28 czerwca 2024 r. w Centrum Naukowo-Administracyjnym wystąpił francuski pianista Michel Bordouncle, prezentując kompozycje Ludwika van Beetovena, Johannesa Brahmsa i Franciszka LisztaO kompozytorach, ich twórczości oraz walorach muzycznych przygotowanych utworów mówił Artur Jaroń – pianista, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Koncert zakończył się bisem z muzyką z południowo-wschodniej Francji.