Ludzie zwiedzający muzealne komnaty w sali muzealnej z obrazami władców, na podłodze kafle z biało brązowymi kafelkami w drobne trójkąty, sufity z belek drewnianych z kasetonami.

Spacer z historykiem sztuki

W ramach projektu „Zamek w Szydłowcu. Historia, architektura i sztuka” Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprosiło odwiedzających na spacer z historykiem sztuki, który przybliżył historię rezydencji i jej przemiany architektoniczne, zaprezentował najcenniejsze zachowane drewniane stropy kasetonowe, dekoracje malarskie, elementy oryginalnej kamieniarki, a a także prezentowane na wystawie stałej „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli” – przykłady sztuki i rzemiosła z czasów największej świetności zamku.

W związku z tym, że spacer odbył się 6 grudnia zwrócono szczególną uwagę na trzech najważniejszych Mikołajów w historii szydłowieckiej rezydencji:

  • Mikołaja Szydłowieckiego (XVI wiek) podskarbiego wielkiego koronnego – właścicielu Szydłowca, który doprowadził do rozbudowy rezydencji w stylu renesansowym
  • Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła zwanego Sierotką (XVI/XVII wiek), który zmodernizował zamek w stylu barokowym
  • Mikołaja Radziwiłła, który mieszkał tu z małżonką Marią Gawdzicką, niezwykle zaangażowaną w sprawy mieszkańców miasta.

Spacer opracowany w ramach projektu włączony zostanie do oferty muzeum.

Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.