O unikatowości polskich instrumentów dudowych. Wirtualny przewodnik

O unikatowości polskich instrumentów dudowych. Wirtualny przewodnik

W 2024 r. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zrealizowało projekt „O unikatowości polskich instrumentów dudowych. Wirtualny przewodnik”.

Działanie – zgodnie z misją muzeum – zwracało uwagę na ludowe instrumenty muzyczne jako ważny element polskiej tradycji muzycznej, a jednocześnie wykorzystywało możliwości, jakie w zakresie popularyzacji dają cyfryzacja, digitalizacja i Internet.

Muzeum podjęło się zadania niezwykle trudnego pod względem logistycznym, gdyż do wykonania odwzorowań w technologii 2D i 3D wybrało instrumenty ludowe o bardzo zróżnicowanej i złożonej budowie, czyli dudowe instrumenty muzyczne.

Wybór nie był przypadkowy. Dudy to instrumenty wyróżniające się historią sięgającą czasów antycznych, jednocześnie niezwykle ważne dla polskiej tradycji muzycznej. Świadectwem tego jest wpisanie zachowanych w naszym kraju tradycji wykonawczych i umiejętność wytwarzania tych instrumentów na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wybór podyktowany był także dostępem do największej w kraju kolekcji instrumentów dudowych należącej do Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, dzięki  czemu możliwe było przygotowanie kompletnej prezentacji wszystkich podstawowych typów tych instrumentów (kozłów czarnych i białych, dud wielkopolskich, dud podhalańskich, dud śląskich i dud żywieckich).

Materiały wizualne (odwzorowania) przygotowane w ramach projektu, wzbogacone opisami ukazującymi konteksty historyczne, geograficzne i kulturowe oraz materiałami audialnymi udostępnione zostały na stronie internetowej – dudy.muzeuminstrumentow.pl, tworząc swoisty wirtualny przewodnik po polskich instrumentach dudowych.

Projekt „O unikatowości polskich instrumentów dudowych. Wirtualny przewodnik” sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.