Dwaj mężczyźni za rozmytym zbliżeniem okrągłej lampy siedzą za czarnym fortepianem na tle rzędu okien z widokiem na park z drzewami.

Od Moniuszki i Liszta do Nirvany i Jamesa Bonda

W piątek 12 kwietnia 2024 r. w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odbył się drugi w tym roku koncert z cyklu „Kameralnie nad Korzeniówką”. Było to spotkanie z muzyką klasyczną i filmową wykonywaną na przez duet fortepianowy. Przy pełnej sali wystąpili Dombrova Piano Duo, czyli Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk.

Klasyczna część koncertu poprowadziła słuchaczy od nastrojowego „Poranku” Edvarda Griega, komponującego się doskonale z wiosenną szatą parku otaczającego muzeum, przez „II Rapsodię węgierską” Franza Liszta, „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki, po „Libertango” Astora Piazzoli.

W części rozrywkowej szydłowiecka publiczność wysłuchała fortepianowych interpretacji motywów muzycznych z filmów „James Bond”, „Mission: Impossible”, „Gwiezdnych wojen” („Tha Cantina Band”), „The extasy of gold” autorstwa Ennio Morricone z włosko-hiszpańskiego westernu „Dobry, zły i brzydki” oraz niezwykłej, chilloutowej kompilacji utworów zespołu Nirvana. Wybrzmiały także popularne melodie z polskich seriali „07 zgłoś się” i „Vabank”. Podsumowaniem była pełna humoru kompozycja własna zespołu Dombrova Piano Duo.

Były i bisy (m.in. „Taniec pierwszy” z „Albumu Tatrzańskie op. 12” Ignacego Jana Paderewskiego, czyli „W murowanej piwnicy”).

Na kolejny koncert Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza 18 maja 2024 r. o godz. 20:00. W czasie obchodów Międzynarodowej Nocy Muzeów wystąpi zespół Alegancka Kapela.