Nowa wystawa czasowa w szydłowieckim Muzeum

Nowa wystawa czasowa w szydłowieckim Muzeum

W czwartek 2 czerwca 2016 r. w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów – siedzibie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu została uroczyście otwarta wystawa „Motywy muzyczne w malarstwie europejskim XVII-XIX wieku w obrazach ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”.

Dr Aneta Oborny dyrektor placówki serdecznie powitała zebranych gości w tym, m.in., Posła na Sejm Rzeczpospolitej Leszka Ruszczyka, Starostę Szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego, Anitę Gołosz Przewodniczącą Rady Powiatu i Księdza Kanonika Adama Radzimirskiego. Następnie przybliżyła tematykę nowej wystawy czasowej, ukazującej temat na przykładzie kilkunastu, główne wielkoformatowych obrazów z Flandrii, Holandii i Włoch, autorstwa wytrawnych mistrzów pędzla,  obrazów z których kilka stanowi trzon warszawskiej kolekcji malarstwa europejskiego. Zwróciła uwagę na ich walory instrumentologiczne, które – poza artystycznymi – zadecydowały o obecności cennych i pięknych płócien w komnatach szydłowieckiego Muzeum. Gratulacje i wyrazy podziwu dla realizacji i inicjatyw podejmowanych przez Muzeum wyrazili Leszek Ruszczyk i Włodzimierz Górlicki. Po miłych słowach Dyrektor muzeum zaprosiła wszystkich zebranych do zwiedzenia nowej wystawy czasowej. Zwiedzających zachwyciło barokowe i XIX-wieczne malarstwo oraz aranżacja wystawy.

Integralną częścią otwarcia wystawy był koncert Zespołu Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu FLORIPARI, który zaprosił słuchaczy do muzycznej wędrówki po dworach europejskich XVII w. W programie „Muzyczne SILVA RERUM” znalazły się utwory wybitnych kompozytorów tego czasu (m.in. Johna Dowlanda, Michaela Pretoriusa, Michaela Lamberta i Adama Jarzębskiego), które wykonawcy realizowali na rekonstrukcjach instrumentów dawnych. Atrakcją dla słuchaczy była możliwość usłyszenia i zobaczenia instrumentów, ukazanych w scenach muzycznych, alegorycznych, mitologicznych i martwych naturach eksponowanych na wystawie.