Noc Muzeów – „W Nowej Tradycji”

W sali kominkowej szydłowieckiego zamku dnia 19 maja 2012r. o godz. 21.00 na cytrach: akordowej, węgierskiej koncertowej zagrał Grzegorz Tomaszewski, obecnie jedyny w Polsce systematycznie koncertujący cytrzysta, laureat Nagrody im. Czesława Niemena VIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2005 roku.

G. Tomaszewski jako pierwszy w Polsce nagrał płytę tylko na cytrach, pt. „Rośnie ziele” – płyta z utworami stworzonymi w nurcie „Nowej tradycji”, opartymi na tematach ludowych m.in. z Wielkopolski i Rzeszowszczyzny. W programie szydłowieckiego koncertu znajdą się kompozycje autorstwa artysty ze wspomnianej płyty oraz autorskie opracowania tematów ludowych, a więc utwory ludowe na cytrę solo, niezwykły instrument, w Polsce wciąż mało znany, popularny w krajach alpejskich i na północy Europy.