Nasze uznanie DLA SAMORZĄDU MAZOWSZA!

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu realizuje już czwarty etap swojej rozbudowy.

Po całkowitej modernizacji wszystkich pomieszczeń – biurowych i ekspozycyjnych w zamku, ich nowoczesnym wyposażeniu i stworzeniu nowej eskpozycji stałej; po wybudowaniu nowej siedziby – gmachu o charakterze administracyjno-edukacyjnym przy ul. Kąpielowej, po stworzeniu kolejnej instrumentologicznej wystawy stałej w zamku („Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa”) w pięknych, historycznych, XV-XVI wiecznych komnatach, do niedawna wykorzystywanych jako biura i magazyny – nasze Muzeum jest w fazie kolejnej inwestycji: realizacji wystawy historyczno-artystycznej „Zamek w Szydłowcu. Wokół mecenatu dawnych właścicieli”.

Wystawa wprowadzi w historyczną, XVI-XVIII-wieczną atmosferę siedziby magnackiej nad Korzeniówką, opowie o jej historii i fundacjach jej właścicieli. Mamy już projekt tej ekspozycji. Jesteśmy w fazie adaptacji pomieszczeń zamkowych, która zakłada m.in. odtworzenie późnogotyckiej, ceramicznej posadzki, zgodnie z oryginalnymi fragmentami kafli, które znajdują się w naszych zbiorach. W tym roku chcemy przystąpić do realizacji ostatniej fazy realizacji wystawy – pierwszej, stałej wystawy historyczno- artystycznej w naszym Muzeum, ważnej dla historii Polski, ważnej dla historii pięknego Szydłowca, w którym swoją siedzibę ma nasze Muzeum – jedyne tego typu muzeum w kraju.

Rozwój naszej placówki nie byłby możliwy, gdyby nie bardzo dobry gospodarz – Samorząd Województwa Mazowieckiego, celnie i obficie transferujący środki finansowe na inwestycje dla placówek z inicjatywą, nawet tych najdalej zlokalizowanych od stolicy. Dzięki Niemu dziś muzeum szydłowieckie ma niemal dwukrotnie większą powierzchnię ekspozycyjną w zamku (blisko 550 m2), nowe możliwości pracy w pomieszczeniach konferencyjnych, edukacyjnych, biurowych i magazynowych na blisko 1200 m2 nowej siedziby przy ul. Kąpielowej, ma zmodernizowane i nowe wystawy stałe i czasowe znajdujące uznanie jury najważniejszych konkursów na wydarzenie muzealne roku i poczuje stabilności w perspektywie dalszego rozwoju. Dzięki środkom Samorządu Mazowsza Muzeum może proponować wartościową ofertę, zaś Szydłowiec – jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce – zyskuje poważne wsparcie w zakresie ochrony i wzmocnienia historycznych walorów, zarazem nabierając nowoczesnego oblicza dzięki nowoczesnej muzealnej architekturze budynku przy Kąpielowej.

NIEzapominamy jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat i jak ciekawe perspektywy dalszego rozwoju mamy współpracując z SAMORZADEM MAZOWSZA!