brązowa statuetka nagrody wierzba

Najlepszy projekt edukacyjny na Mazowszu!

Dotarła do nas doskonała wiadomość! Realizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu w 2024 roku projekt edukacyjny „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” otrzymał I nagrodę w konkursie  „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” w kategorii projekt edukacyjny.

Projekt edukacyjny „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne”

Głównymi celami projektu było przygotowanie młodych odbiorców do uczestnictwa w kulturze oraz świadomego korzystania z lokalnych dóbr kultury poprzez multisensoryczne pobudzenie do aktywności poznawczej i twórczej, pozwalającej na odkrywanie złożonego i bogatego świata dźwięków.

Wychodząc z założenia, że interaktywny to nie tylko multimedialny – projekt zakładał odejście od technologii cyfrowych na rzecz doświadczeń wynikających z bezpośredniego spotkania z muzyką, sztuką, światem natury, twórczością ludową, instytucją kultury i jej pracownikami.

Wystawa czasowa

Punktem wyjścia do realizacji całego projektu było przygotowanie wystawy czasowej prezentującej ceramiczne narzędzia i instrumenty muzyczne z kolekcji muzeum.

Wystawa poprzez pryzmat przyrody zwracała uwagę na sztukę w różnych jej formach. Obiekty wykonane przez twórców ludowych (gwizdki i okaryny reprezentujące najważniejsze regiony Polski słynące z tradycji garncarskich) prezentowane były w otoczeniu pejzaży stworzonych przez XIX-wiecznych artystów związanych z Szydłowcem i Ziemią Szydłowiecką (przez J. Szermentowskiego, F. Kostrzewskiego i W. Maleckiego), wzbogaconych w warstwie audialnej utworem Leopolda Mozarta – „Kindersinfonie” („Dziecięca symfonia”).

Wystawa ukazująca w sposób całościowy zjawisko aerofonów ceramicznych, jednocześnie  syntezującą różne dziedziny sztuki, posiadała elementy aktywizujące proces zwiedzania adekwatne do potrzeb dzieci i młodzieży. Zadbano, by wszystkie punkty aktywizujące były umieszczone na odpowiedniej wysokości, przygotowano opisowe oraz graficzne instrukcje korzystania ze stanowisk.

Uwzględniono możliwość samodzielnego, swobodnego poszukiwania i odkrywania treści, łącząc trening spostrzegawczości wraz z pobudzaniem do ekspresji – m.in. rysowaniem, tworzeniem pieczątek, graniem.

Wygospodarowana została także przestrzeń relaksu i kontemplacji, która w formie nawiązywała do przyrody – motywu łączącego elementy wystawy.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert w wykonaniu multiinstrumentalistów Przemysława Ficka i Marcina Blachury. Twórcy przeprowadzili także warsztaty gry na instrumentach, włączając uczestników do wspólnego muzykowania na aerofonach.

Warsztaty budowy gwizdków

W ramach projektu odbyły się warsztaty budowy gwizdków ceramicznych, w czasie których pod kierunkiem doświadczonych, wielokrotnie nagradzanych twórców ludowych – Anny i Rajmunda Kicmanów dzieci i młodzież przygotowali od podstaw gliniane gwizdki.

Kolejnym etapem projektu (wynikającym z techniki budowania gwizdków ceramicznych) było zdobienie wypalonych, biskwitowych prac. Gwizdki były malowane farbami w czasie zajęć z pracownikiem merytorycznym muzeum realizowanych w szkole.

Uczniowie przygotowali pod kierunkiem pracownika muzeum zaproszenia na otwarcie wystawy powarsztatowej. Na dostarczonych szablonach powstały kolorowe prace, które młodzi uczestnicy projektu wręczyli m.in. władzom powiatu, miasta oraz dyrektorom szydłowieckich szkół oraz rodzicom.

Wystawa powarsztatowa „Od najmłodszych muzykantów”

Prace wykonane w czasie warsztatów (65 gwizdków) zostały zaprezentowane jako wystawa „Od najmłodszych muzykantów” w muzealnej przestrzeni na Zamku w Szydłowcu. W czasie otwarcia wystawy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wystawa powarsztatowa po okresie prezentacji w muzeum przeniesiona została do szkoły podstawowej w Szydłowcu, której uczniowie byli autorami eksponowanych prac.

Wydawnictwo i wirtualny spacer

W ramach projektu powstał scenariusz zajęć edukacyjnych „Ćwir, ćwir, świrk! Co to znowu za muzyka?”, które włączone zostały do stałej oferty muzeum. Wydany został także katalog wystawy i przygotowana cyfrowa dokumentacja ekspozycji w formie wirtualnego spaceru.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, w sposób szczególny dziękujemy uczniom, nauczycielom i dyrekcji z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu za czynny udział, wielkie zaangażowanie i możliwość wspólnego odkrywania świata kultury.

Wystawę Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” można zwiedzać do 31 lipca 2025 r.